Son dakika.. Tecrübeli '600 Albay' Emekli Edildi


yayincilar/sozcu-gazetesi/sozcu-gazetesix60.jpg Kaynak: Sözcü Gazetesi
Son dakika.. Tecrübeli '600 Albay' Emekli Edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kritik atama ve tasfiyeler.. FETÖ'ye direnen '15 Temmuz kahramanları' olarak bilinen bazı paşalar YAŞ kararlarıyla emekli edilmişti.. Son yapılan Yüksek Askeri Şura’da 600 civarında albayın emekliye sevk edildiği ortaya çıktı. TSK’da kurmay subay sayısı büyük ölçüde azalmış oldu.

Takip Et

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura'da, aralarında kurmayların da bulunduğu 600 albay emekliye sevk edildi. Son yıllarda albayların en çok emekliye sevk edildiği şura sonucu, kurmay albay sayısında önemli azalma oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde albaylar daha önce 31 yıl görev yaparken, bu süre 29 yıla indirildi. 29 yılını dolduranlar arasından, istenilenlerle çalışılmaya devam edilirken “İhtiyaç olmadığı” gerekçesiyle diğer albaylar emekliye sevk edilebiliniyor.

İLGİLİ HABER

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre; TSK'daki gelişmeleri yakından izleyen emekli bazı askerler: "TSK'da kurmay subayın yok denecek kadar azaldığına dikkat" çekti. Fethullahçılar etkin oldukları dönemde kendilerinden olan subayları kurmay yaparken, 15 Temmuz'dan sonra bunların TSK'dan ilişiğinin kesilmesi üzerine kurmay subay sayısı da azaldı.

"DENEYİMLİ ASKERLERİN SAYISI AZLADI.."

Sayının azalmasına rağmen kurmay albayların re'sen emekliye sevk edilmeleri emekli askerlerce yadırgadı. TSK bir çok alanda mücadele ederken deneyimli askerlerin ayrılmasının sorun yaratabileceği belirtildi. Askeri Şura'nın uygun bulduğu 294 albayın görev süresi ise iki yıl uzatıldı.

Son dakika.. Tecrübeli '600 Albay' Emekli Edildi
Son dakika.. Tecrübeli '600 Albay' Emekli Edildi

İYİ PARTİLİ AYTIN ÇIRAY'DAN TEPKİ: TECRÜBENİN TASVİYESİ!

TSK'da albaylar 60 yaşına kadar görev alabiliyor. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray: Silahlı Kuvvetlerimiz birkaç sahada görev yapıyor, çatışmalara giriyor, stratejik taktik tutumlar izliyor. Böyle bir ortamda FETÖ'cüler dışında, orduda büyük bir tecrübenin tasfiyesi ne kadar doğru? Bunu milletimizin takdirine sunuyorum.

İLGİLİ HABER
Kaynak: Sözcü Gazetesi

Youtube Kanalımızı Takip Edin