Son dakika. Madenlerimiz de satılıyor!


Haber Oku Kaynak: Haber Oku / Şehir: Genel
Son dakika. Madenlerimiz de satılıyor!

Vatan ve milli değerlerimiz, parça parça, yatırım ve kalkınma adı altında gizli gizli yok ediliyor, satılıyor.. Satılan yüzlerce kurumun ardından bir satış haberi daha geldi.. Ülke genelindeki şeker fabrikalarının satılmasının ardından AKP hükumetinin satış hedefinde kömür ve linyit madenlerinin olduğu ortaya çıktı.. Enerji Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Temiz Kömür Teknolojileri zirvesinde yaptığı konuşmada, ilk etapta en az 5 maden ocağının özelleştirileceğini ifade etti..

Takip Et

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu yıl en az beş kömür ve linyit madenini, ruhsat devri suretiyle işletme hakkının verilmesi yöntemini kullanarak ihale etmeyi amaçlıyor.

Enerji Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Temiz Kömür Teknolojileri zirvesinde Reuters'ın sorularını yanıtlarken, bu yöntemi kullanarak yapılacak ilk ihalenin Armutçuk Alacaağzı kömür madeni olduğunu ifade etti. Dönmez'in verdiği bilgiye göre, 15-20 milyon ton rezerve sahip Armutçuk madeni haziran ayının ilk haftasında ihaleye çıkacak.

EN AZ 5 MADEN OCAĞI SATILACAK

Dönmez, "Bu ilk örnek olacak. Bunun ardından 136 milyon ton rezervi olan bir saha yatırıma açılacak… Bu sene en az beş sahayı ihale etmeyi amaçlıyoruz" dedi. Armutçuk'un ardından ihaleye çıkacak ikinci sahanın şu anda Soma Kömür İşletmeleri AŞ ile sözleşme altında olduğunu kaydeden Dönmez, ancak bu sözleşmenin tasfiye ederek sahanın ruhsat devri yöntemiyle ihale edileceğini belirtti.

Dönmez bu yıl ihale edilecek sahalardan üçünün Türkiye Kömür İşletmeleri'ne (TKİ) ait kullanılmayan sahalar olacağını belirtti. Reuters

İLGİLİ HABER
İLGİLİ HABER
İLGİLİ HABER
İLGİLİ HABER
Kaynak:

Youtube Kanalımızı Takip Edin