Üniversiteler parçalandı! 6 Madde AKP'li vekillerin oylarıyla kabul edildi


Haber Oku Kaynak: Haber Oku / Şehir: Genel
Üniversiteler parçalandı! 6 Madde AKP'li vekillerin oylarıyla kabul edildi

Kamuoyunda büyük tepki toplayan 'üniversiteleri bölme ve parçalama' tasarının 6 maddesi AKP'li vekillerin oylarıyla kabul edildi.. Oylama gece yarısı yapıldı; Vekiller Türkiye'yi uyutup, skandal tasarıyı meclisten jet hızla geçirdi.. CHP'li vekiller, Üniversiteleri ve ülkenin geleceğini sattınız, üniversite arazilerini bile yandaşa peşkeş çekip rant kapısı olarak gördünüz. Giderayak satabildiğiniz kadar satmayı kar olarak görüyorsunuz. diyerek tasarıya tepki gösterdi.. TBMM Genel Kurulunda, aralarında İstanbul, Gazi, Anadolu, Karadeniz Teknik, İnönü, Selçuk ve Erciyes üniversitelerinin de bulunduğu bazı üniversitelerin bölümlerini, yeni kurulacak üniversitelere bağlayan tasarının 6 maddesi kabul edildi. Öte yandan Ülke genelindeki bir çok üniversitenin isminin önüne bulundukları şehirlerin isimleri de eklenecek.. YÖK Başkanı Yekta Saraç ise 10 yıldır bu üniversitelerin zaten bölünmesi için uğraşıldığını ve yeni bir sistem deneyeceklerini söyledi.

Takip Et

ÜNİVERSİTELERİN BÖLÜNMESİNİ ÖNGÖREN TASARININ 6 MADDESİ AKP'Lİ VEKİLLERİN OYLARIYLA KABUL EDİLDİ..  Çığ gibi tepkileirn hedefindeki bu uygulamanın aslında yeni değil 10 yıldır üzerinde çalışıldığı ortaya çıktı. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin bölünmesiyle ilgili “Bu yeni durumu yükseköğretim için fırsata dönüştürmemiz lazım” dedi. Prof. Dr. Saraç, İstanbul Üniversitesi ve kurulması planlanan İstanbul Cerrahpaşa üniversitelerine yeni bir model kurguladıklarını, bu modelin her iki üniversite için akademik konularda ve alanlarda birlikte yönetişim sergileyebilecekleri daha özerk bir sistemi peşi sıra getireceğini savundu. ‘Saraç, Böylesine önemli bir karar İstanbul Üniversitesi için şaşırtıcı oldu’, ‘Bu yeni bir durum’, ‘Aceleye getirildi’, ‘Tartışılmalıydı’ deniliyor. Acaba öyle mi? Yaklaşık 10 senedir bu konu tartıtşılıyordu..

HACİZ İŞLEMLERİ DÖNEM SONUNDA

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın kabul edilen maddelerine göre, özel okullar ile özel öğrenci yurt ve benzeri kurumların taşınır ve taşınmaz mallarının haczi, yürütülen takipler hariç olmak üzere içinde bulunulan eğitim ve öğretim yılı sonunda yapılacak.

Son dakika: Üniversiteler bölündü

Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatlarına ait kadrolarındaki müfettiş, denetçi ve uzman personel, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) talebi üzerine Yükseköğretim Denetleme Kurulunda, 2 yıla kadar görevlendirilebilecek.

YÖK, gözetim ve denetim görevi kapsamında, vakıf yükseköğretim kurumlarının ilişkili kişiler ile yaptıkları mal veya hizmet alım ya da satımlarına veya parasal hareketlere ilişkin olarak bu kişilerden bilgi ve belge isteyebilecek ya da inceleme talep edebilecek.

Son dakika: Üniversiteler bölündü

İlişkili kişi, kurucu vakıf ve vakıf yükseköğretim kurumlarının mütevelli heyet üyeleri ve yöneticilerinin ilgili bulunduğu gerçek kişi veya kurum ile idaresi, denetimi veya sermayesi bakımından doğrudan veya dolaylı olarak bağlı olduğu ya da nüfuzu altında bulundurduğu gerçek kişi veya kurumları ifade edecek.

Mütevelli heyet üyeleri ve yöneticilerin eşleri, mütevelli heyet üyeleri ve yöneticilerin veya eşlerinin üstsoy ve altsoyu ile üçüncü derece dahil yansoy hısımları ve kayın hısımları da ilişkili kişi sayılacak.

Son dakika: Üniversiteler bölündü

YÖK, vakıf üniversitelerinin yurt dışı mali ve finansal ilişkilerinin denetimini, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından talep edebilecek.

Vakıf üniversitelerinin satım, kiralama, mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinde uyacakları usul ve esaslar, YÖK tarafından çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

YÖK'te ihtiyaç duyulan uzman personel, 3 yıllık süre zarfında diğer kurumlardan Yükseköğretim Kurulu uzmanı olarak atanabilecek. Atanacakların sayısı, Yükseköğretim Kurulu uzmanı kadro sayısının yüzde 20'sini geçemeyecek.

Son dakika: Üniversiteler bölündü, Gazi Üniversitesi eylem

İlahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılacak. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar YÖK tarafından belirlenecek.

Son dakika: Üniversiteler bölündü, Anadolu Üniversitesi eylem

BULUNDUKLARI ŞEHİRLERİN İSİMLERİ EKLENECEK

Bazı üniversitelerin adına, bulundukları şehirlerin isimleri eklenecek.

Uludağ Üniversitesinin adı "Bursa Uludağ Üniversitesi", Cumhuriyet Üniversitesinin adı "Sivas Cumhuriyet Üniversitesi", Adnan Menderes Üniversitesinin adı "Aydın Adnan Menderes Üniversitesi", Abant İzzet Baysal Üniversitesinin adı "Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi", Mustafa Kemal Üniversitesi'nin adı "Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi", Dumlupınar Üniversitesinin adı "Kütahya Dumlupınar Üniversitesi", Gaziosmanpaşa Üniversitesinin adı "Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi", Okan Üniversitesinin adı "İstanbul Okan Üniversitesi", Namık Kemal Üniversitesinin adı "Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi", Ahi Evran Üniversitesinin adı "Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi", Mehmet Akif Üniversitesinin adı "Burdur Mehmet Akif Üniversitesi", Erzincan Üniversitesinin adı "Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi" ve Bozok Üniversitesinin adı "Yozgat Bozok Üniversitesi" olarak değiştirilecek.

Son dakika: Üniversiteler bölündü, Anadolu Üniversitesi eylem

Kabul edilen önergeler doğrultusunda, Bülent Ecevit Üniversitesinin adı da "Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi" olarak değiştirilecek.

Tasarının 6'ncı maddesinin kabul edilmesinin ardından Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı birleşime ara verdi. Ara sonrasında komisyon ve hükümetin yerine oturmaması üzerine Bahçekapılı, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Kaynak:

Youtube Kanalımızı Takip Edin