TÜİK açıkladı: Büyüme rakamları beklentinin altında kaldı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
TÜİK açıkladı: Büyüme rakamları beklentinin altında kaldı

TÜİK), Corona virüs (Covid-19) salgınının etkilerinin hissedilmediği Ocak-Mart dönemine ilişkin GSYH verileri açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4.5 ile beklentinin altında büyüdü. Ekonomistler, GSYH'nin 1. çeyrekte yüzde 5,2 artmasını bekliyordu.

Takip Et

TÜİK açıkladı: Büyüme rakamları beklentilerin altında geldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak-mart dönemini kapsayan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Mart ayında başlayan koronavirüs salgınının etkileri birinci çeyrekte tam olarak hissedilmedi.

GSYH 2020 yılı birinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4,5 arttı.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2020 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; diğer hizmet faaliyetleri %12,1, bilgi ve iletişim faaliyetleri %10,7, sanayi %6,2, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri %4,6, hizmetler %3,4, tarım %3,0, gayrimenkul faaliyetleri %2,4, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri %1,9 ve finans ve sigorta faaliyetleri %1,6 arttı. İnşaat sektörü ise %1,5 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %0,6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2020 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4,2 arttı.

BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI

AA Finans Büyüme Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, GSYH'nin 1. çeyrekte yüzde 5,2 artmasını bekliyordu.

Türkiye ekonomisi 2019’un son çeyreğinde yüzde 6, 2019 yılı genelinde ise yüzde 0.9 büyümüştü. Kişi başı milli gelir 9.127 dolar ile 2018’in 566 dolar altında kalmışt

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin