Son dakika: Soçi'den ilk karar: Suriye halkının bütün kesimleri katılacak


Haber Oku Kaynak: Haber Oku / Şehir: Genel
Son dakika: Soçi'den ilk karar: Suriye halkının bütün kesimleri katılacak

Son dakika haberi... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: Suriye halkının bütün kesimlerinin katılacağı bir toplantının yapılması konusunda mutabık kaldık.

Takip Et

Putin: İran ve Türkiye’nin Uluslararası diyalog konseyinin toplanması konusunda desteklerini aldık. Suriye'de özgür seçimler gerçekleştirilmeli. 

İşte Putin'in açıklamasından satır başları:

TÜRKİYE VE İRAN ULUSAL SURİYE DİYALOG KONSEYİ'Nİ DESTEKLİYOR;

Çatışmaların tamamen durdurulması, çatışmasızlık bölgelerinin istikrar kazanması gibi konularda öncelikli adımlarımızı belirledik. Öncelikle Suriye içindeki grupların bu konuda görüşebilmeleri için platformun oluşturulmasına karar verildi. İran ve Türkiye’nin Ulusal Suriye diyalog konseyinin toplanması konusunda desteklerini görüyoruz.

Suriye toplumunun bütün kesimlerinin katılabileceği bir toplantının yapılması konusunda dışişleri bakanlarımıza, savunma bakanlıklarımıza ve diğer ilgili makamlara adımların atılması konusunda mutabık kaldık. Politik partilerin, etnik ve dini grupların katılımının sağlanması, bu kongrede Suriye’de ortak sorunlarının görüşülmesini sağlayacak.

Gelecekteki devlet yapısının, anayasasının nasıl olacağı, yapılacak seçimlerin nasıl gerçekleştirileceğini görüştük. Cenevre süreci de görüşülecek. Suriyeliler Suriye'nin kaderine kendileri karar vermeliler. Gerek muhalefetin, gerekse mevcut rejimin öncelikleri mutlaka ki önemlidir. Sayın Esad ile görüşmelerimizde politik krizin barışçıl yöntemlerle çözülmesi konusunu görüştük. Ve özgür seçimlerin gerçekleşmesini.

RUHANİ'DEN KONGRE VURGUSU

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin açıklamasında satır başlıkları ise şöyle:

Her şeyden önce teşekkür etmek istiyorum. Putin’den böyle bir üçlü zirve için öncülük yaptığı için. Suriye’de barış ve istikrar için ve evsizlerin tekrar ülkesine dönmesi için bu toplantının öyle bir zamanda yapılıyor ki bu süreç içinde bütün bu üç ülkenin beraber yaptığı çalışma Suriye’deki barış ve istikrarın oluşması için zemin hazırlamış.

Bütün dünya bu konuyu bilmesi gerekiyor ki terörist hiçbir zaman iyi bir araç olamaz, hiçbir ülke için. Terörist, bütün ülkeler için tehlike yaratıyor. Biz DEAŞ konusunda bunu gördük. Ve DEAŞ onların hepsine bir tehlike oluşturdu. Ve bütün günahsız insanları şehadet mertebesine getirdi. Bugünkü toplantı çok açık bir toplantıydı. Üç ülke kendi fikirlerini çok açık şekilde beyan ettiler. Amaç burada ulusal kongrenin oluşması ve bu kongrede bütün aktif partiler, Suriye’ye karşı ve hatta Suriye taraftarı olanlar bu kongrede birleşecekler.  

Bu kongrede yeni anayasa için zemin oluşacak. Ve yeni anayasa için özgür bir seçim yapılacak. Özgür ve adil bir seçim yapılacak. Bu barış ve istikrar getirebilir bütün bölge için. Ve bütün bölgedeki ülkeler bu hassas Ortadoğu bölgesinden, oradaki barıştan ve oradaki insanların evsiz insanların kendi ülkelerine ve o ülkenin yeniden yapılanması için yardımcı olacaklar.

Bu insanlar ileride rahat bir hayat yaşaması için bu üç ülke mutabakatlarını, bu kongrenin yapılması için mutabık kaldıklarını açıkladılar. Dışişleri bakanları ve genelkurmay başkanları ve üç ülkedeki organlar bu kongrenin daha kolay yapılması için anlaştılar. Bugün çok mutluyum, barış ve istikrar için yeni bir adımın atılmasından dolayı.

Suriye’de bunları görmek için umutluyum. Bir kez daha Putin’den ve Erdoğan’dan bu işe öncü oldukları için teşekkür ederim. Umarım üç ülkenin yönü barış ve istikrar için devam etsin.

Kaynak:

Youtube Kanalımızı Takip Edin