Son dakika: Mansur Yavaş, ODTÜ'deki KYK kıyımı için harekete geçti


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Haber Oku / Sehir: Genel
Son dakika: Mansur Yavaş, ODTÜ'deki KYK kıyımı için harekete geçti

Son dakika: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ODTÜ'deki KYK kıyımı için harekete geçti.. ODTÜ’de yaklaşık 2 aydır direnen öğrenciler polis müdahalesi ile karşı karşıya kaldı.. Polisin orantısız güç kullandığı müdahalede biber gazı ve TOMA'da kullanıldı. Biber gazından Etkilenen bazı öğrenciler tedavi altına alındı. KYK inşaatının yapılacağı alan polis barikatı ile kapatılarak, alanda bulunan yüzlerce ağaç kesildi.. Çankaya Belediyesi ekipleri 'ruhsatsız' çalışmanın durdurulması için ODTÜ'ye gitti ancak kampüse alınmadı.. Yaşanan gelişmelerin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, ODTÜ yönetimiyle görüşme kararı aldı. Görüşmede Yavaş'ın ODTÜ rektörüne 'Ağaçlara kıymayın, yurdu bedelsiz olarak yapar size hibe ederim' teklifi yaptığı öğrenildi..'

Sabahın erken saatlerinde başlayan gelişmeler sonrası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve ODTÜ yönetimi arasındaki görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ODTÜ’de yurt yapılmak istenen alanın kazı izni ve inşaat ruhsatı olmadığını belirtti:

Son dakika: Mansur Yavaş, ODTÜ'deki KYK kıyımı için harekete geçti
Son dakika: Mansur Yavaş, ODTÜ'deki KYK kıyımı için harekete geçti

Yavaş görüşmeye ilişkin Twitter hesabından şunları yazdı:

“Bugün ODTÜ'de yaşananlar üzerine rektör Sayın Mustafa Verşan Kök ile görüştük. Ankaralıları ve tüm kamuoyunu doğru bilgilendirecek ve sorunu çözüme kavuşturacak bir süreci karşılıklı uzlaşma ile sürdüreceğiz.Kamu vicdanını korumak için çabalarımız devam etmektedir.”

 

İLGİLİ HABER

ODTÜ’de yurt yapılması istenilen alanda, Parselasyon yok, arsa şu anda kadastral parsel konumunda. Bu nedenle kazı izni ve inşaat ruhsatı yok. ODTÜ İmar Planı 12 no’lu plan notuna göre bu işlemleri yapmaya yetkili olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da bunlar alınmış değil.”

Bu tespitler üzerine denetim yapmaya giden belediyemiz görevlileri yani resmi kamu görevlileri rektörün talimatıyla kampüse sokulmuyor ve görev yapmaları engelleniyor.

"REKTÖR BELEDİYE EKİPLERİNİN GÖREVİNİ YAPMASINA ENGEL OLUYOR"

Arkadaşlarımız bilahare kampüse girebiliyor ve tespitlerini yapıyor. Bütün bu hukuksuzluklar kabul edilemez. Rektör’e tekrar hatırlatıyorum. Belediye memurunun görevini yapmasını engelleyemezsin.

Ruhsat almadan kaçak inşaat yapamazsın. Bu nedenlerle, Belediyemiz görevini yaparak, ruhsatsız şantiye binaları hakkında bugün tarihli zabıt tutmuştur.”

MANSUR YAVAŞ'TAN 'YURDU YAPAR BEN SİZE HİBE EDERİM' TEKLİFİ
Edinilen bilgiye göre, Yavaş ODTÜ yönetimine beklenmedik bir teklifte bulundu.

Yavaş’ın “Siz bu ağaçlara kıymayın. İhtiyacınız olan herşeyi ben yapmaya hazırım. İstediğiniz yurdu yapıp, size hibe edebilirim” teklifinde bulunduğu öğrenildi. ODTÜ yönetiminin ise bu teklife henüz bir cevap vermediği belirtildi.

 

İLGİLİ HABER

Youtube Kanalımızı Takip Edin