Son dakika: İstanbul, Gazi ve İnönü Üniversiteleri bölünüyor!


Haber Oku Kaynak: Haber Oku / Şehir: Genel
Son dakika: İstanbul, Gazi ve İnönü Üniversiteleri bölünüyor!

15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin tasarı TBMM'ye sunuldu. Tasarı ile İstanbul, Gazi ve İnönü üniversiteleri ikiye bölünecek. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan İnönü Üniversitesi için AKP grup toplantısında "İsmini anmayacağım oradaki mevcut üniversitenin öğrenci sayısı fazla. Onu ikiye böleceğiz ve böylece kuracağımız Turgut Özal Üniversitesi ile Malatya iki ayrı üniversiteye sahip olacak." demişti. Gazi Üniversitesi Atatürk'ün talimatıyla kurulan genç Cumhuriyetin ilk üniversitesi olarak adını tarihe yazdırdı.

Takip Et

15 yeni üniversite kurulması için hazırlanan tasarı Meclis'e sunuldu. Tasarıyla İstanbul, Gazi ve İnönü üniversiteleri bölünecek.

DEV ÜNİVERSİTELER BÖLÜNÜYOR..

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla TBMM’ye geldi.

İstanbul, Gazi ve İnönü Üniversiteleri bölünüyor

Tasarıyla, Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya, Kütahya Sağlık, Malatya Turgut Özal, İstanbul İbni Sina, Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri ve Kahramanmaraş İstiklal Üniversiteleri adlarıyla 13 yeni üniversite kuruluyor. Bu üniversitelere yönelik kadrolar ihdas ediliyor.

İzmir Tınaztepe ve İstanbul Tuna Üniversiteleri adıyla iki vakıf üniversitesi kuruluyor. Bazı üniversitelerin isimleri değiştiriliyor.

Kaynak:

Youtube Kanalımızı Takip Edin