Son dakika: FOX Haber'e 3 kez yayın durdurma cezası


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: FOX Haber'e 3 kez yayın durdurma cezası

Son dakika... RTÜK Üst Kurulu tarafından yapılan son toplantıda Türkiye'nin en çok izlenilen ve güvenilen haber programı FOX Ana Haber'e skandal ceza.. Tüm baskılara rağmen tarafsız, doğru habercilik çizgisinden ödün vermeyen Fatih Portakal ve FOX TV hakkında üst limitten idari yaptırım ve 3 kez yayın durdurma cezası verildi. Bununla da yetinmeyen RTÜK muhalif yayınlarıyla bilinen Halk TV ve TELE1'e de ceza yağdırdı.. RTÜK Üyesi Taşcı, kararın hukuki değil 'siyasi' olduğunu vurguladı. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BDDK'da Portakal hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Takip Et

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bugün yaptığı toplantıda Türkiye'nin en çok izlenen haber programı FOX Ana Haber'e 3 kez yayın durdurma cezası verdi.

RTÜK Üst Kurulu'nda yapılan son toplantıda, Fatih Portakal'ın sunduğu FOX Ana Haber'deki 30 Mart, 31 Mart ve 1 Nisan tarihlerinde 'yayın ihlali' iddiaları gündeme geldi.

Portakal'ın CHP'li belediyelerin yardımlarının engellenmesine, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın siyasallaşmasına ve tüm devletlerin yoksullaştığına yönelik tespitleri 'ihlal' olarak değerlendirildi.

Son dakika: FOX Haber'e 3 kez yayın durdurma cezası
Son dakika: FOX Haber'e 3 kez yayın durdurma cezası

ANA HABER BÜLTENİNE 3 KEZ DURDURMA CEZASI

Yayın reklam gelirlerinin yüzde 3'ünün ceza bedeli olarak alınmasına ve 3 kez ana haber bülteni yayınının durdurulmasına karar verildi.

KARAR HUKUKİ DEĞİL SİYASİ

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, "Recep Tayyip Erdoğan hedef gösteriyor, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de bu durumdan vazife çıkarıyor. Yayıncılık hayatımızın en ağır cezalarından birisiyle karşı karşıyayız. Türkiye'nin en çok izlenen haber programını üç kez durdurmak hukuki değil, siyasi bir karardır" dedi.

Son dakika: FOX Haber'e 3 kez yayın durdurma cezası
Son dakika: FOX Haber'e 3 kez yayın durdurma cezası

TELE1 VE HALK TV'YE DE CEZA YAĞDI

RTÜK, TELE 1 hakkında hazırlanan raporu da görüştü. "Gün Başlıyor" isimli programda Can Ataklı’nın "niye herkes şehit? Yani kime şey yapıyorsan o şehit. Herkesin şehidi de kendine oluyor herkesin teröristi de kendine" şeklindeki ifadeleri, Üst Kurulda toplumun milli ve manevi değerlerine saygısızlık olarak değerlendirilerek TELE 1’e üst limitten idari yaptırım ve 3 kez program durdurma cezasına karar verildi.

"HALK TV'YE CEZA"
Üst Kurul, HALK TV’de yayınlanan "Şimdiki Zaman Siyaset" isimli programda yayın konuğu Ali Demirsoy’un dile getirdiği bazı sözlerin, insan onurunu zedeleyen ifadeler olduğuna karar vererek yayıncı kuruluşa idari yaptırım uyguladı. Konuk Demirsoy canlı yayında, " oradaki 50-60 kişiyi ya bir adaya götürür tecrit ederdim ya da ben biyolog olmam nedeniyle beni kınamayın, ya da öldürürdüm. Siz orada 50 kişiyi itlaf etmiş olsaydınız bugün bir milyon adamın ölümünü engellemiş olurdunuz" ifadelerini kullanmıştı.

Bir başka yaptırım da canlı yayında sigara yakan yorumcu Berhan Şimşek nedeniyle uygulandı. RTÜK, Haber Global televizyonuna üst limitten idari para cezası verdi.

ERDOĞAN VE BDDK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FOX TV Anahaber spikeri Fatih Portakal hakkında, sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaştığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Portakal’ın attığı “Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” nedeniyle, Türk Ceza Kanunu’nun 299/1-2. maddesinde hükmü bulunan Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu ve resen belirlenecek suçlar gereğince soruşturma yapılıp hakkında kamu davası açılması istenmişti.

İLGİLİ HABER

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sunucu Fatih Portakal hakkında, sosyal medyadan bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler paylaştığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

"KASADA PARA MI YOK?"

Gazeteci Fatih Portakal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan sorular yöneltmişti. Önce Koca'ya "Evde kalma neden zorunlu hale getirilmiyor?" diye soran Portakal, daha sonra da ""Yoksa devlet kasasında zaruriyeti karşılayabilecek para yok mu?" diye sormuştu.

Gazeteci Fatih Portakal, sosyal medya adresinden Koca'ya yönelttiği soruda "Dünyada vakaya karşı ölüm oranı:%4’ün üzerinde. TR’de bu oran %2,5’lar civarı. Ortalamanın altındayız diye sevinmeyin, çünkü bizde test yetersiz. Yarından itibaren test adeti artacak. Sonuç ne olacak göreceğiz. Hala neden radikal önlem almıyorsunuz sayın Fahrettin Koca?" ifadelerini kullanmıştı.

"Verilecek zorunlu evde kalma karari ile toplum içinde olan belki de çok sayida koronavirüs taşıyıcısı başkalarına temas etmemiş olacak" diyen Portakal, "Yoksa devlet kasasında zaruriyeti karsılayabilecek para yok mu?" diye paylaşımlarını sürdürmüştü. Kaynak Birgün

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin