Son dakika: AKP'den Erdoğan'ın mazbatasını tehlikeye sokan açıklamalar


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Haber Oku / Sehir: Genel
Son dakika: AKP'den Erdoğan'ın mazbatasını tehlikeye sokan açıklamalar

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, KHK ile ihraç edilenlerin seçme hakkına da sahip olmadıklarını ifade etti. Öte yandan AKP'nin YSK'ya yaptığı başvuruda mühürsüz çetele(oy pusulaları tutanağı) olduğu iddiaları yeni bir tartışma başlattı.. İhsan'ın sözlerine tepki gösteren CHP Parti Meclisi üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Yavuz'un bu açıklamasıyla bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran seçimlerinin ardından aldığı mazbatayı "tartışmaya açtığını" söyledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, olağanüstü itirazda bulundukları İstanbul seçimlerine yönelik açıklamalarda bulundu.  Ali İhsan Yavuz açıklamasında, “Bu işin içerisinde bir çok gayri yasal yapı ve oluşumlardan alınarak görevlendirilmiş isimler olduğuna inanıyorum. Ne demek istiyorum? Şunu diyorum: KHK ile ihraç edilmiş birisinin kamu hizmeti dahi görmesi engelli olan hatta ve hatta KHK ile ihraç edildiği için mazbatası iptal edilenler var. Ben burada bir tartışma daha başlatayım o da 298 sayılı yasanın 8. maddesi ‘kamu hizmetinden yasaklı olanlar seçme hakkına da sahip değillerdir’ diyor kanun. Biz şimdilik böyle bir iddiada bulunmadık bunu da oturup düşünmekte fayda var. YSK’nın bu yönüyle de düşünmekte fayda var.” dedi..

İLGİLİ HABER

“ERDOĞAN’IN MAZBATASINI TARTIŞMAYA AÇTI”
Yavuz’un "Mühürsüz oy çeteleleri" ve '“KHK’lılar oy kullanamaz açıklamasına” CHP’den flaş tepki: CHP Parti Meclisi üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Yavuz’un bu açıklamasıyla bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinin ardından aldığı mazbatayı “tartışmaya açtığını” söyledi.

Tezcan, KHK’lıların gerek 24 Haziran genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde, gerekse 16 Nisan 2017 referandumunda oy kullandıklarını, bunun o dönemde hiç gündeme gelmediğini kaydederek, “AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz’un açıklamasının anlamı şudur. AKP, “bizim kazanmadığımız seçimler şaibelidir. Bizim kazandığımız her seçim ise düzgündür” diyor. KHK’lıların oy kullanamayacaklarını iddia etmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran sonrası aldığı mazbatayı tartışmaya açmaktır.” dedi.

İLGİLİ HABER

“ADALET BAKANI’NI DA İSTİFAYA ÇAĞIRMIŞ OLDU”
Tezcan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz’un hükümlülerin oy kullanması konusundaki açıklamalarının ise, bizzat AKP’li Adalet Bakanı’nı “istifaya davet etmek anlamına geldiğini” de vurguladı. Tezcan, “Cezaevi ve hükümlü seçmen kütüklerinin hileli olduğunu iddia etmek, Adalet Bakanı istifaya davet etmektir. O kütükleri CHP hiç görmüyor. Seçim öncesinde de görmedi, seçim sonrasında da görmedi. Üstelik AKP o kütükleri kimden, nereden temin etmiş? Bunu da açıklamalılar. Bu kütükleri sadece sandık başındaki görevliler görebiliyor. AKP’nin eline nereden geçmiş?”

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERKEK; SAYIN CUMHURBAŞKANI'NIN DA MAZBATASI İPTAL EDİLEBİLİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Seçim Koordinasyon Merkezi'nde, 31 Mart'tan bu yana yaşanan tartışmalara ilişkin ve AKP'nin İstanbul'daki seçimin iptaline yönelik itirazları hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.
 

Son dakika: AKP'den Erdoğan'ın mazbatasını tehlikeye sokan açıklamalar
Erkek: AKP böyle açıklamalar yapmaya devam ederse Sayın Cumhurbaşkanı’nın da mazbatası iptal edilebilir

Diyorlar ki 5388 oy sayım döküm cetvelinde mühür yok. Ya siz referandumda YSK’ya dilekçe verdiniz milyonlarca oy pusulasını geçerli kılın diye dilekçe verdiniz.

“CUMHURBAŞKANI’NIN MAZBATASI DA İPTAL EDİLEBİLİR”
AKP böyle açıklamalar yapmaya devam ederse Sayın Cumhurbaşkanı’nın da mazbatası iptal edilebilir.

SEÇİM BU ŞEKİLDE İPTAL EDİLMEZ
Bazı verileri düzeltmekte fayda var. AKP’nin usulsüzlükle kanunsuzluğu birbirine karıştırıyor. Usulsüzlük nedeniyle seçimlerin tekrar etmesi mümkün değildir. Seçimi iptal ettiremezsiniz. Kanunsuzluk hafif kanunsuzluk denildi bugün AKP toplantısında o da ilginç. 4 yerde seçim yenilecek. Oralarda 2 kısıtlının oy kullandığı tespit edildi. Seçimin sonucunu etkileyecek haller budur. Der ki kanuna göre; “oy kullanmaması gereken kişiler oy kullanmış mı?” 2014 Yalova seçimleri bunun için tekrarlandı.

İstanbul’da fark 14 bin. 14 bin 001 kısıtlının oy kullandığını kanıtlamanız gerekir. Neden baksın YSK? Sonuca etkili değil. Usulsüzlük ayrı kanunsuzluk ayrı şeydir. Bugün çok vahim bir açıklamaya maruz kaldık.

 

 

İLGİLİ HABER

Youtube Kanalımızı Takip Edin