Gezi Parkı'nın devredildiği vakıf 'kağıt vakfı' çıktı


yayincilar/sozcu-gazetesi/sozcu-gazetesix60.jpg Kaynak: Sözcü Gazetesi
Gezi Parkı'nın devredildiği vakıf 'kağıt vakfı' çıktı

Gezi Parkı'nın İBB'nin elinden alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na devredilmişti. Söz konusu vakfın kağıt üstünde olduğu öne sürüldü. Sözcü'nün ortaya çıkardığı bilgilere göre Şişli Etfal Hastanesi, Pera Palas Oteli, Vefa Lisesi, Sait Halim Paşa Yalısı'nın da 'kağıt' vakfına devredilmiş.

Takip Et

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olan Taksim Gezi Parkı,  Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na devredildi. Park parselleri, 12 Mart 2021 tarihi itibari ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne tescil edildi.

İSTANBUL'UN TARİHİ  DOKUSU 'MAZBUT' VAKIFLARA AKTARILIYOR

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, Gezi Parkı ile birlikte Şişli Etfal Hastanesi, Pera Palas Oteli, Vefa Lisesi, Sait Halim Paşa Yalısı'nın da devredildiği Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı, “mazbut vakıf” statüsünde. Mazbut vakıf, Türk Medeni Kanunu yürürlüğe girmeden önce kurulmuş, yönetimi bugüne kadar ulaşılamamış, arşivlerde kayıtları bulunan vakıfları kapsıyor.

HİÇ BİR FAALİYETLERİ YOK,SADECE KAÜIT ÜSTÜNDE

Bu vakıfların yönetimi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üstleniliyor. Merkezleri, tabelaları, yönetim kurulları ve hiçbir faaliyeti bulunmayan bu vakıflar, sadece kağıt üstünde varlar.

İSTANBUL'UN PROJESİNİ ENGELLEMEK İÇİN!

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Gezi Parkı'na ayakta kalmış tarihi eseri korumak için değil, Taksim Meydanı Projesi'ni engellemek için el konulduğunu” söyledi.

53 bin mazbut vakıf var
Vakıf uzmanı olan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen bu statüde 53 bin vakfın bulunduğunu belirterek “Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bu vakıflar aracılığı ile elde ettiği gelirin ne kadarını hayır işlerinde kullanıldığını sormak lazım” dedi. Polat, devir işleminin de yasaya uygun olmadığını söyledi.

Polat, “Yasa maddesinin işletilebilmesi için vakıf yoluyla kurulması ve vakıf kültür varlığı olması gerekir. Gezi Parkı, Beyazıt döneminde boş arsaydı. 3. Selim döneminde kiralanarak Topçu Kışlası yapıldı. Topçu Kışlası da vakıf tarafından yapılmadı” dedi.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Youtube Kanalımızı Takip Edin