FOX TV'yi kapatmak için süreç başlatıldı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
FOX TV'yi kapatmak için süreç başlatıldı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan son toplantıda, gazeteci Fatih Portakal'ın sunduğu FOX Ana Haber'e 3 kez yayın durdurma cezası verilmesi kamuoyundan büyük tepki topladı... Odatv'den Mert Taşçılar FOX'a verilen ceza ile lisans iptaline kadar gidecek olan bir sürece girildiğini belirti. RTÜK üyesi İlhan Taşcı ise, FOX TV’ye verilen cezanın FOX’u 'giyotine yatırmak' olarak betimleyerek , 'Giyotinin ipinin çekilmesi için ise sarayın bir işareti yetecek' dedi..

Takip Et

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan son toplantıda, Fatih Portakal'ın sunduğu FOX Ana Haber'e 3 kez yayın durdurma cezası verilmesi kamuoyundan büyük tepki çekti.

Bu kararla birlikte RTÜK FOX’a en ağır maddeden ceza vermiş oldu. Karar tebliğ edildikten sonra FOX TV’nin yayınını durdurarak RTÜK’ün verdiği “ikame yayını” yapması bekleniyor.

Peki, verilen ağır cezanın perde arkasında ne var…

FOX TV’ye RTÜK’ün yetkisindeki en ağır maddeden ceza verilmesi, aslında bir sürecin önünü açtı.

Eğer FOX TV yayınlarından dolayı aynı maddeden bir ceza daha alırsa bu kez 10 gün boyunca yayın durdurma cezası alacak.

Eğer FOX TV bu cezasının ardından yılsonuna kadar yeniden ceza alırsa bu kez lisans iptali uygulanarak kanal kapatılacak.

İLGİLİ HABER


Yani…

Söz konusu kararla birlikte aslında FOX TV’ye 2020 sonuna kadar “yayınlarına dikkat et” mesajı verilmiş oldu.

“Dün verilen cezayla FOX çok riskli ve tehlikeli bir yola sokuldu. Bu yol fazlasıyla mayınlı ve sonunda giyotin var” diyen CHP’li RTÜK üyesi İlhan Taşcı da Odatv’ye yaptığı değerlendirmede bu konuya dikkat çekti .

Bu kararın “ilk aşama” olduğunu vurgulayan Taşcı, “FOX’u bekleyen daha zor ve ekranının karartılmasıyla sonuçlanabilecek  bir süreç bu cezanın verilmesiyle başlamış oldu” ifadelerini kullandı.

FOX TV’ye verilen cezanın FOX’u “giyotine yatırmak” olarak betimleyen RTÜK üyesi İlhan Taşcı, “Giyotinin ipinin çekilmesi için ise sarayın bir işareti yetecek” dedi.

RTÜK’ün işlettiği süreci de anlatan Taşcı şunları söyledi:

“Üç kez program durdurma kararı yazılıp FOX’a tebliğ edilecek. Kararla birlikte bir de CD iletilecek. Kararda hangi tarihlerde yayının durdurulacağı ve yerine hangi belgesellerin yayınlanacağı da belirtilecek. Belirlenen tarih ve saatte bu CD’deki belgesellerin yayınlanmaması halinde de KHK uyarınca FOX’un lisansı iptal edilecek.”

Mert Taşçılar

Odatv.com

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin