Erdoğan ve Putin'den çok kritik askeri işbirliği görüşmesi


Haber Oku Kaynak: Haber Oku / Şehir: Genel
Erdoğan ve Putin'den çok kritik askeri işbirliği görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Putin ile Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan'ın Soçi'deki görüşmelerinde askeri teknik işbirliğine ilişkin konuları detaylı bir şekilde ele alacaklarını bildirdi.

Takip Et

Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yarın Soçi'ye Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geliyor, çok önemli bir görüşme gerçekleşecek" ifadesini kullandı.

Peskov sözlerine şu şekilde devam etti: "Türk tarafı Suriye sorununu ve askeri teknik işbirliği dahil olmak üzere ikili işbirliğini görüşmek istediğini dile getirdi. Aynı zamanda diğer uluslararası ve bölgesel konularda da fikir alışverişi yapılacak."

Gazetecilerin "S-400 sistemlerinin sevkiyatı ve Türkiye için kredi konularına değinilecek mi?" sorusu üzerine Peskov, "Askeri teknik işbirliği detaylı biçimde görüşülecek" cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin terörle mücadele konusunu masaya yatıracak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın gerçekleştireceği Rusya ziyaretine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin görüşmesinde terörle mücadele konusunun masaya yatırılacağını kaydetti.

İbrahim Kalın'ın yaptığı açıklamada,'Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetine icabetle 3 Mayıs Çarşamba günü Rusya'ya ziyaret gerçekleştirecek' denildi. Ziyaret kapsamında ticaret hacmi ve karşılıklı yatırımların artırılması, turizmin geliştirilmesi, enerji işbirliğinin güçlendirilmesi başta olmak üzere ikili ilişkilerin ele alınacağı belirtildi. İki liderin, terörle mücadele konusunu masaya yatıracağı ifade edilirken, Suriye meselesiyle ilgili olarak, Cenevre ve Astana süreçlerinin takibi, Aralık ayında hayata geçirilen ateşkesin yaygınlaştırılması, ateşkes ihlallerinin son bulması, akan kanın durması, sivillere yardım ulaştırılması ve siyasi geçişin sağlanması için atılması gereken adımların görüşüleceği açıklandı.

DHA
Kaynak:

Youtube Kanalımızı Takip Edin