Erdoğan o kararı imzaladı: Ayasofya artık resmen bir cami


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Erdoğan o kararı imzaladı: Ayasofya artık resmen bir cami

Son dakika haberi.. Danıştay Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Son kararı verecek olan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kararı imzaladı. İmzanın ardından Ayasofya artık resmen müzeden camiye dönüştürülmüş oldu.

Takip Et

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Danıştay'ın gerekçesinde, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi.

İLGİLİ HABER

Gerekçede, Ayasofya'nın tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu, bunun değiştirilemeyeceği kaydedildi.

Gerekçede şöyle denildi: "Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır. Kadimden beri korunan Vakfa ait taşınmaz ve hakların, istifadesine bırakıldığı toplum tarafından kullanılmasına engel olunamaz."

ERDOĞAN KARARI İMZALADI

Erdoğan o kararı imzaladı: Ayasofya artık resmen bir cami
Erdoğan o kararı imzaladı: Ayasofya artık resmen bir cami

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararını 'Hayırlı olsun' paylaşımıyla imzaladı

AYASOFYA İLE İLGİLİ YASAL SÜREÇ

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya için ilk olarak 2005'te Danıştay'a dava açmıştı. Dernek, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulmasını istemişti.

Danıştay 10. Dairesi, 24 Haziran 2005'te söz konusu Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurma istemini reddetmişti. Daire 2008'de ise Ayasofya Camisi'nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığına işaret ederek, davayı reddetmişti.

imzaladı.

 

İLGİLİ HABER
Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin