Erdoğan 'Kürdistan İmparatorluğu' şiirini okudu


yayincilar/sozcu-gazetesi/sozcu-gazetesix60.jpg Kaynak: Sözcü Gazetesi
Erdoğan 'Kürdistan İmparatorluğu' şiirini okudu

Diyarbakır'da iki gün önce 'Biji Serok Erdoğan' sloganlarıyla karşılanan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, şair Molla Cezeri’nin şiirinden bir bölüm okumuştu. AKP Diyarbakır eski milletvekili Cuma İçten, 'Kürtlerin teveccüh göstereceğini mi sanıyor.. Aman Bahçeli duymasın' notuyla yaptığı paylaşımda Erdoğan'ın okuduğu şiir hakkında ilginç bir iddiada bulundu.

Takip Et

Cumhur İttifakı'nda Diyarbakır ve sözde 'çözüm süreci' krizi yaşanıyor.. Ankara kulislerinde MHP lideri Bahçeli'nin grup toplantısında geniş bir değerlendirmeye yapacağı konuşuluyor.. 

Önceki gün önce toplu açılış törenine katılmak için Diyarbakır’a giden Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, bazı AKP’liler tarafından ‘Biji Serok Erdoğan’  sloganlarıyla karşılanmıştı. Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmanın ardından da Kürt şair Molla Cezeri'nin bir şiirinden dizeler okumuştu.

Erdoğan 'Kürdistan İmparatorluğu' şiirini okudu
Erdoğan 'Kürdistan İmparatorluğu' şiirini okudu

MOLLA CEZERİ'NİN ŞİİRİNİ OKUMUŞTU

Sözcü'den Hakan KAYA'nın haberinin detayları şöyle;

Erdoğan, açılış törenine gelen AKP’lilere de seslenerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Şimdi, hazır mıyız? Molla Cezeri'den şöyle sizlere bir sesleneyim. ‘Ey Şehinşahê Mu'ezzem Heq Nigehdarê Te Bî Sûreyê Inna Fetehna Dor Û Madarê Te Bî'… Anladınız mı? Ama siz söylemediniz… Hadi bir de beraber söyleyelim, tamam mı? Molla Cezeri'nin, ona göre. ‘Ey Şehinşahê Mu'ezzem Heq Nigehdarê Te Bî Sûreyê Inna Fetehna Dor Û Madarê Te Bî'. Manasını da söyleyeyim: ‘Ey yüce şahlar şahı, hak, koruyucun olsun senin. İnna fetahna suresi çevrende surun olsun senin.'”

Erdoğan 'Kürdistan İmparatorluğu' şiirini okudu
Erdoğan 'Kürdistan İmparatorluğu' şiirini okudu

"KÜRTLERİN TEVECCÜH GÖSTERECEĞİNİ Mİ SANIYOR"

Halen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı olan AKP Diyarbakır eski milletvekili Cuma İçten, Erdoğan’ın okuduğu şiir hakkında ilginç bir iddiada bulundu.

İLGİLİ HABER

“AMAN BAHÇELİ DUYMASIN”

Şiirin tam metnini sosyal medya hesabından paylaşan İçten, “Sayın Cumhurbaşkanı, Melayê Cizîrî'nin Botan hükümdarı Xan Şeref’e methiye olarak yazdığı Tebriz ve Horasan’a kadar olan bölgenin Kürdistan İmparatorluğu içinde olmasını temenni eden şiirini Diyarbakır’da okuyarak Kürtlerin teveccüh göstereceğini mi sanıyor? Aman Bahçeli duymasın” ifadesini kullandı.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Youtube Kanalımızı Takip Edin