Alaattin Çakıcı tahliye edildi


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Alaattin Çakıcı tahliye edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde AKP ve MHP'nin oylarıyla kabul edilen ve 90 bin kişinin serbest bırakılacağı infaz yasası, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasının ardından Resmi Gazete yayımlandı. 'Af yasasının' Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Alaattin Çakıcı'nın da tahliye edildiği iddia edildi. Ancak bu iddiaları doğrulayan bir açıklama henüz gelmedi.

Takip Et

Çakıcı'ya yakın isimlerin sosyal medyadaki iddialarına göre; yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Alaattin Çakıcı Meclis'te kabul edilen İnfaz Yasası'ndan yararlanarak tahliye oldu.

Alaattin Çakıcı tahliye edildi
Meclis'teki İnfaz yasası oylamasına maske ile katılan MHP Lideri Bahçeli, Çakıcı'yı cezaevinde ziyaret etmişti.

AKP ve MHP'nin çıkardığı 'Af yasasında' Alaattin Çakıcı'nın tahliye edileceği ortaya çıkmıştı. Affın Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girmesinin ardından Çakıcı'nın da bu aftan yararlanarak gece saatlerinde serbest bırakıldığı öne sürüldü

İLGİLİ HABER

Çakıcı'ya yakın kaynaklardan sosyal medyada paylaşılan bilgilere göre; Tahliye konusunda hiçbir sorunun olmadığı ve Alaattin Çakıcı'nın kesin çıkacağı söyleniyordu.. 

Dün gece saatlerinde AKP ve MHP gruplarının ortak olarak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi Meclis'te kabul edilmişti. Af yasasının kabulünün ardından Alaattin Çakıcı'nın da tahliye olacağı öne sürülüyordu

ALAATTİN ÇAKICI KİMDİR?

 Alaattin Çakıcı 20 Ocak 1953 tarihinde doğdu. 67 yaşındadır. Trabzon ilinin Arsin ilçesine bağlı Fındıklı köyünde doğmuştur. Evlilikleri ise Nuriye Uğur Kılıç (1991–1994) ile oldu.

ALAATTİN ÇAKIŞI SUÇU NEYDİ?

Türk organize suç örgütü lideri olarak tanındı. Alaattin Çakıcı, 17 Ağustos 1998'de Türk ve Avusturya polisiyle birlikte düzenlenen bir operasyonla modacı Canan Yaka ile sanatçı Selçuk Ural'ın kızı Aslı Ural'la birlikte Fransa'nın Nice kentinde yakalanmıştı. Çakıcı'nın üzerinden Nedim Caner adına düzenlenmiş kırmızı bir pasaport ve 17.000 dolar çıkmıştı

ALAATTİN ÇAKICI'NIN SUÇLARI: ERDOĞAN'A HAKARET DE VAR

- Gazeteci Hıncal Uluç'u yaralamaya azmettirmek davasında üç yıl dört ay hapis cezası verildi.

- 15 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik 26 Mart 2000 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili davada, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan üç yıl dört ay, müessir fiile azmettirmekten de 14 yıl dokuz ay cezaya çarptırıldı. Yargıtay çete suçundan verilen cezayı onarken müessir fiile azmettirme cezasında usul eksikliği buldu.

- Borsacı Adil Öngen'in arabasının kurşunlanmasıyla ilgili olarak on yıl on ay cezaya çarptırıldı.

- Uludağ'da 1995 yılında eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla yargılandı ve 2006 yılında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Kılıç'ın Çakıcı'ya söylediği "Öcalan senden daha şerefli" sözü nedeni ile tahrik indirimi yaptı ve neticede Çakıcı'ya 19 yıl iki ay hapis cezası verdi.

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi.

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin