Yunanistan'dan Ayasofya misillemesi: Atatürk'ün Evini..


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Yunanistan'dan Ayasofya misillemesi: Atatürk'ün Evini..

Ayasofya'nın ibadete açılma kararı ardından Yunanistan'dan skandal bir teklif geldi. Yunan Çözümü Partisi 'Selanik'teki Atatürk'ün doğduğu evi soykırım müzesi yapalım" teklifinde bulundu. Müzenin sözde Pontus soykırımında yaşamını yitirenlere adanması gerektiği de iddia edildi.

Takip Et

Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışmaları nedeniyle gerilen Ankara-Atina hattında skandal bir gelişme yaşandı… Ayasofya’nın ibadete açılma kararının ardından adeta ateş püsküren Yunanistan’da aşırı sağcı Yunan Çözümü Partisi’nden rezil bir talep geldi.


Yunanistan meclisinde 10 vekille temsil edilen parti, Selanik’teki Mustafa Kemal Atatürk’ün evinin 'soykırım müzesi' olarak dönüştürülmesi çağrısında bulundu.

Parti tarafından yapılan resmi açıklamada, “Hiçbir Türk mahkemesi Ayasofya’nın karakterine hakaret edemez. Buna karşılık olarak Yunanistan, Mustafa Kemal’in evini bir müzeye çevirmeli” ifadesi yer aldı. Açıklamada müzenin sözde Pontus soykırımında yaşamını yitirenlere adanması gerektiği de iddia edildi.

Yunan meclisinde 5’inci parti olan ve 10 vekille temsil edilen parti 2016 yılında gazeteci Kiriakos Velopoulos tarafından kurulmuştu.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin