YSK’nın İstanbul için gerekçeli kararı bugün açıklanmayacak


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
YSK’nın İstanbul için gerekçeli kararı bugün açıklanmayacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), tartışmalı bir şekilde iptal ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptaline ilişkin kararının yazımını tamamladı. YSK'nın bugünkü toplantısı sona erdi. Gerekçeli kararın bugün açıklanmayacağı bildirildi.

Takip Et

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul'da seçimin yenilenmesi kararının gerekçesine ilişkin toplantısını tamamladı. Gerekçeli karar bugün açıklanmayacak.

Kurul, iki hafta önce, 4'e karşı 7 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmişti.

Kısa kararda, 31 Mart seçiminin iptali 2 gerekçeye dayandırıldı. İlki, 22 sayım döküm cetvelinin boş, 101'inin ise imzasız olması.

İkinci gerekçe ise kamu görevlisi olmayan sandık kurulu üyeleri. 225 sandık kurulu başkanının, seçim kanununun 22'nci maddesine aykırı olarak kamu görevlileri arasından seçilmediği belirtildi.

3 bin 500 sandık kurulu üyesinin de kamu görevlisi olmadığı tespit edildi. Edinilen bilgilere göre YSK gerekçeli karar çalışmalarında sona geldi.


YSK'DAN YEDEK ÜYE İTİRAZINA RET
YSK seçim tekrarı kararının yedek üyelerle birlikte alınmasına yapılan itirazı da reddetti. Kararda "Anayasa'ya aykırı bir durum yok." denildi.

.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin