YSK, CHP ve İYİ Parti'nin itirazlarını reddetti


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
YSK, CHP ve İYİ Parti'nin itirazlarını reddetti

Son dakika.. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP ve İYİ Parti'nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi ve 24 Haziran seçimlerinin iptal edilmesiyle ilgili itirazlarını reddetti. Kararı, İYİ Parti lideri Meral Akşener’i ziyaretinde değerlendiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Farklı bir karar beklemiyorduk, Kendisi reddeden bir kuruldan farklı bir karar beklemiyorduk.” dedi.

Takip Et

YSK, AKP'nin itirazı üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmişti. Bunun üzerine Millet İttifakı bileşenleri CHP ve İYİ Parti de "Zarftan çıkan 4 pusuladan birisi iptal ediliyorsa hepsinin iptal edilmesi gerekiyor" diye, seçimlerin tamamen iptal edilmesini ve İstanbul'un 39 ilçesinde seçimlerin tekrarlanmasını talep etmişti.

Yani 23 Haziran'da AKP'nin istediği gibi İstanbullular sadece 'Büyükşehir Belediye Başkanı yeniden seçmek için' sandık başına gidecekler.

YSK bu itirazları bugün görüştü ve seçimlerin tamamının yenilenmesi talebini reddetti.

"FARKLI BİR KARAR BEKLEMİYORDUK"

Kararı, İYİ Parti lideri Meral Akşener’i ziyaretinde değerlendiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Farklı bir karar beklemiyorduk, Kendisi reddeden bir kuruldan farklı bir karar beklemiyorduk.” dedi.

24 HAZİRAN İTİRAZINA DA RET

YSK, ayrıca CHP ve İYİ Parti'nin 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin iptali için "tam kanunsuzluk" gerekçesiyle yapılan başvuruları da reddetti.

YSK, AK Parti'nin itirazı üzerine İstanbul seçimlerinin 23 Haziran'da yenilenmesi kararını vermişti. 

 

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin