Yassıada İflas Etti


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Yassıada İflas Etti

Kamuoyundan gelen tüm tepkilere rağmen AKP hükümeti tarafından milyarlarca dolar harcanarak beton yığınına dönüştürülen, doğası ve tarihi önemi katledilen Yassıada İflas Etti! Ada'ya 2018 yılında açılan 5 yıldızlı otel "zarar ettiği" için kamuya devrediliyor. Otel rezervasyonlara kapatıldı. Arayanlara, "Tadilattayız" deniliyor. Gümrük ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürü Ömür Gebeş, "İşletme hakkını kamuya devretmek için görüşmeler başladı” dedi.

Takip Et

Başbakan Adnan Menderes ile Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edildiği Yassıada, tüm tepkilere rağmen 5 Yıldızlı lüks bir otel yapılarak hem doğal alanları hem de tarihi önemi katledilmişti.

Oda TV'nin haberi ve Ada'dan sorumlu müdürün açıklamalarına göre Yap-işlet-devret projesiyle hayata geçirilen tatil kompleksi zarar ederek iflas etti... 

Yassıada İflas Etti
Yassıada İflas Etti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş., tarafından Yassı Ada’da yapılan Katre Island Otel, zarar ettiği gerekçesiyle devredilecek.

Gümrük ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürü Ömür Gebeş konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;.

Gebeş, “Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş., adadaki işletme hakkını kamuya devretmek için görüşmelere başlamıştır” dedi.

Yassıada İflas Etti
Yassıada İflas Etti

Yap-İşlet-devret projesi kapsamında 2018 yılında hizmete açılan otel, 4 yıl sonra kapılarını müşteriye kapattı. 
Otele telefonla ulaşarak rezervasyon yaptırmak isteyenlere “Tadilatta olduğumuz için kapalıyız” yanıtı verilerek oda satışı yapılmıyor. İnternet üzerinden de oda satın almak isteyen kişiler “Müsait oda yok” uyarısıyla karşılaşıyor.

5 YILDIZLI OTELDE İÇKİ SATIŞI YOK

Katre Island Otel, açıldığı günden bu yana çoğunlukla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile ona bağlı kurumların etkinlik, toplantı ve konaklamaları için kullanıldı. 
5 yıldızlı otelde içki ruhsatının olmamasından dolayı da alkollü içecek satışı yapılamıyor. Otel müşterileri alkollü içeceklerini yanlarında getirerek sadece odalarında tüketebiliyor. Bu durumdan dolayı da yabancı turistler oteli tercih etmiyor. Otelin içki ruhsatının olmaması ayrıca büyük organizasyonların yapılmasına da engel oluyor. 

Yassıada İflas Etti
Yassıada İflas Etti

GÜN EN FAZLA 3 KİŞİ ARIYOR, GECELİĞİ 120 BİN TL

125 odalı otelde gecelik oda fiyatları da yüksek. Son dönemde oteli rezervasyon yapmak için arayan kişi sayısı da 3’ü geçmiyor. “Kral” dairesi gecelik 7 bin 500 Euro yani 120 bin TL olan otelde en ucuz oda fiyatı ise 150 Euro yani 2400 TL.

GÜMRÜK VE TURİZM İŞLETMELRİ GENEL MÜDÜRÜ: KAMUYA DEVRİ İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Odatv, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürü Ömür Gebeş’e otelin devredilmesi kararını sordu.
Olayı doğrulayan Ömür Gebeş, “Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndaki işletme hakkını kamuya devretmek için görüşmeler başlamıştır” dedi. 

Ömür Gebeş açıklamasında şu ifaldere yer verdi;
 

Yassıada İflas Etti
Yassıada İflas Etti

Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. olarak daha önce birçok kültür mirasımıza sahip çıktığımız gibi Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın restorasyonu projesine de talip olduk. Bu kapsamda çalışmaların başladığı ilk günden itibaren hiçbir ticari kaygı gütmeden adadaki kültürel, tarihi mirasa sahip çıkmayı ve bu mirası tekrar kamuya kazandırmayı amaç edindik. Şirketimiz, projenin tamamlanmasıyla birlikte amacın hâsıl olduğu düşüncesiyle, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndaki işletme hakkını kamuya devretmek için görüşmelere başlamıştır.”

YASSI ADA’NIN ADI DEĞİŞTİ

Adı, Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değiştirilen Yassı Ada’da 27 Mayıs’tan sonra Demokrat Parti yöneticileri yargılandı. Yargılamalar sonucunda Başbakan Adnan Menderes ile Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edildi. AKP döneminde adada restorasyon yapıldı. Adada, 3 müze ve bir 5 yıldızlı otel bulunuyor.

Can Özçelik
Odatv.com

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin