Türkiye Operasyona hazırlanıyor: ABD bölgeye ağır silahlar sevk ediyor


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Türkiye Operasyona hazırlanıyor: ABD bölgeye ağır silahlar sevk ediyor

Son dakika.. Suriye resmi haber ajansı SANA, ABD’nin Irak’tan Suriye’nin Haseke ilindeki Kamışlı şehrine PKK/YPG'nin Suriye kanadı ‘Demokratik Suriye Güçleri' ne teslim edilmek üzere ağır silah ve mühimmat dolu onlarca araç sevk ettiğini duyurdu.. Aynı dakikalarda Türkiye ve ABD arasında güvenli bölge görüşmelerinin sonuçsuz kaldığı haberleri duyuruldu..

Takip Et

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın haberinde, “Kamışlı kentindeki yerel kaynakların yanı sıra, muhtelif medya organları, ABD'nin desteklediği ve yönlendirdiği terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye kanadı ‘Demokratik Suriye Güçleri' adıyla bilinen bölücü silahlı gruplara destek bağlamında, uluslararası koalisyon güçlerinin, yüklü miktarda silah ve mühimmat yüklü 200 büyük kamyonun Kamışlı kentine geçirdiğini aktardı” dendi.

Sputnik’teki habere göre, söz konusu araçların, Irak'ın kuzeyinden Kamışlı kentine açılan Simalka adlı geçitten geçirildiği ifade edilirken, tüm bunların, YPG ve DSG adlı bölücü silahlı gruplara destek bağlamında olduğun altı çizildi. Haberde ayrıca “Bu bölücü güçlerin ‘Siyonist İsrail' ile farklı alanlarda ilişkiler geliştirdiği savunuldu.

ABD PETROLÜ GASP EDİYOR, ÖRGÜTLER SATIYOR

Ayrıca yaklaşık bir ay önce çıkan medya raporlarına işaret edilen haberde, DSG ve YPG'li bölücü grupların, ABD güçleri ile gasp ettikleri tüm petrol ürünlerinin İsrailli Kahana şirketi aracılığı ile satılmasını öngören bir anlaşma imzaladıkları ileri sürüldü.

Türkiye’nin YPG’yi, PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak görüyor ve bu yapıyla ilişkili DSG gibi örgütlerin de ‘terör örgütü' olarak kabul edilmesini istiyor. Ancak, Başta ABD olmak üzere Batılı güçler, Ankara'nın bu tezini kabul etmiyor. Ankara, ayrıca YPG’ye silah verilmesine de sert bir şekilde karşı çıkıyor.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin