Türkiye, Coronavirüs salgının da İtalya ile karşılaştırılıyor


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Türkiye, Coronavirüs salgının da İtalya ile karşılaştırılıyor

Türkiye'deki corona salgını İtalya'yı geçer mi? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günün ilk saatlerinde çoğu insan uykudayken dokuzuncu gün açıklamasını yaptı. Bakan’ın Koronavirüs açılamasına göre, Türkiye’de toplam vaka sayısı 359 olurken, hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi. Türkiye’de katlanarak artan bu rakamlar en çok ölüm hadisesinin yaşandığı İtalya ile karşılaştırılıyor. İşte o korkutan İtalya-Türkiye tablosu..

Takip Et

Bakan Koca bu rakamları açıklarken, vaka ve ölüm sayısı en yüksek ülke haline gelen İtalya ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan tablo vahim. Bu tablo da önlemlerin ne kadar acil ve çok ciddi uygulanmasının gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu.

YURTDIŞINDAN GELEN 350 BİN KARANTİNADA 9 BİN 800 KİŞİ VAR

Bir de bunun üzerine dünyada 9 binin üstünde kişinin ölümüne yol açan koronavirüs önlemleriyle ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, umre dahil 9 bin 800 kişinin karantinada olduğunu açıkladı. Son 10 günde yurtdışından gelen insan sayısının 350 bin olduğu söylenirken Koronavirüs nedeniyle karantinada olan hasta sayısının 9 bin 800 olarak açıklanması da kafalarda ayrı bir soru işareti yarattı.

Yeni tip koronavirüsten ölenlerin sayısının 3 bin 405’e yükseldiği İtalya, virüsün çıktığı Çin’i geçerek dünyada can kaybının en yüksek olduğu ülke haline geldi. Çin’in nüfusu 1 milyar 400 milyon. İtalya’nın nüfusu ise 60 milyon. Çin’de alınan sıkı önlemlerle dün yeni bir vakaya rastlanmadı. Oysa İtalya’daki ölüm sayısı günde 500’e yaklaştı.

İtalya’da koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 427 kişi hayatını kaybetti. Toplam ölü sayısı 3405 olarak kayıtlara geçti. İtalya’daki toplam vaka sayısının da 35 bin 713’ten 41 bin 35’e yükseldiği açıklandı.

İLK 10 GÜN KARŞILAŞTIRMASI
İşte tam burada İtalya’nın ilk 10 günlük rakamlarıyla, Türkiye’deki ilk 9 günü karşılaştırdığımızda karşımıza ürkütücü bir tablo çıktı. Bu tabloda, İtalya’da dokuzuncu gün vaka sayısı 157 iken, Türkiye’de aynı gün vaka sayısı 359 olarak açıklandı. Yani Türkiye’deki vaka sayısı iki katından fazla.

İtalya’da 1. gün vaka sayısı üç iken Türkiye’de 1 idi. Dokuzuncu günde İtalya’da vaka sayısı 157 iken, Türkiye’de bu sayı 359 oldu. Bu da durumun vehametini ve önlemlerin çok ciddi bir biçimde uygulanması gerektiğini açık bir biçimde ortaya koydu.

10. GÜNDEN SONRA VAHİM TABLO
Peki İtalya’da 10’uncu günden sonra tablo nasıl gelişti ve vahim bir duruma geldi? O sorunun cevabı da işte bu tabloda:

Türkiye, Coronavirüs salgının da İtalya ile karşılaştırılıyor
Türkiye, Coronavirüs salgının da İtalya ile karşılaştırılıyor
Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin