Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış istifa etti.


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış istifa etti.

Son dakika haberine göre; Türk Tarih Kurumu Başkanı Yaramış istifa etti.. “Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş kişilere sahip çıkmamız gerekiyor” diyen Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevinden istifa etti. Yaramış, “Şu an görevimin başındayım ama Cumhurbaşkanımız istifa et derse ederim” demişti. Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı olduğu iddia edilen ve aynı zamanda Ensar Vakfı yönetim kurulu üyesi olan Yaramış AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanmış ve kamuoyunda tepki ile karşılanmıştı

Takip Et

Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevinden istifa etti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türk Tarih Kurumu Başkanı olarak atadığı eski Ensar Vakfı Yöneticisi Prof. Dr. Ahmet Yaramış Afyonkarahisar’da düzenlenen bir panelde “Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş nedamet duyan kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor” ifadeleriyle tepki çekmişti.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ İSTERSE İSTİFA EDERİM’ DEMİŞTİ
Yaramış, tepki çeken açıklamaları sonrası, “Sayın Cumhurbaşkanımızın her türlü kararını saygıyla karşılarım. Çünkü ben Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi ile buraya tayin oldum, o tayin etti, o aldığında hiç üzülmem. Görevim hizmetim buraya kadarmış derim. Cumhurbaşkanımız isterse, gereğini yaparım, istifa ederim. Ama ben kendim istifa edersem bunun saygısızlık olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış istifa etti.
Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış istifa etti.

TTK Başkanı Yaramış "Cumhurbaşkanı isterse istifa ederim" açıklaması yapmıştı

VE İSTİFA ETTİ
Türk Tarih Kurumu’ndan yapılan açıklamada ”14 Temmuz 2020 tarihinde ’15 Temmuz’u Anlamak’ konulu toplantıda yaptığı konuşma nedeniyle kamuoyundan özür dileyen Prof. Dr. Ahmet Yaramış Türk Tarih Kurumu Başkanlığ’ından istifa etmiştir” denildi.

TTK’YA ENSAR VAKFI YÖNETİCİSİ

Karara göre, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na Prof. Dr. Ahmet Yaramış atandı. Yaramış’ın Ensar Vakfı Afyon Yönetim Kurulu Üyesi olması dikkat çekti. Yaramış Ensar Vakfı’nın Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen 10 Mart 2018’teki olağan il genel kurulunda üye olarak yönetim kuruluna girdi.

AHMET YARAMIŞ KİMDİR?

Yaramış’ın TTK’nın sitesinde yer alan özgeçmişi ise şöyle:

- Prof. Dr. Ahmet Yaramış 1968 yılında Çorum ili İskilip ilçesi Kayaağzı köyünde doğdu. İlkokul ve ortaokulu Amasya'nın Merzifon ilçesinde, liseyi İskilip’te tamamladı.

 - 1990 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1991-1993 yılları arasında Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde tarih öğretmeni olarak çalıştı.
- 1993 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne araştırma görevlisi olarak atandı. Gazi Üniversitesi (1993) ve ABD Connecticut Üniversitesi’nde (1996) yüksek lisans eğitimini tamamladı.

- 2002 yılında “II. Mahmut Döneminde Asakir-i Mansure-i Muhammediye, 1826-1839” başlıklı teziyle Ankara Üniversitesi’nde doktor unvanı aldı.  2002 yılında yardımcı doçent, 2008 yılında doçent, 2014 yılında profesör oldu.

- Afyon Kocatepe Üniversitesinde bölüm başkanlığı, yüksekokul ve enstitü müdürlükleri ile dekanlık görevlerinde bulundu. 20 Nisan 2020 tarihinde Türk Tarih Kurumu Başkanı olarak görevine başladı.

- Osmanlı askerî ve sosyal tarihi ile eğitim tarihi konularında çok sayıda makalesi, kitap bölümü ve kitabı bulunan Yaramış, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin