Trump için artık bir ihtimal daha var!


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Trump için artık bir ihtimal daha var!

Son dönemin en çekişmeli ABD Başkanlık seçiminde sayım süreci devam ederken Demokratlar'ın adayı Joe Biden çok kritik eyaletleri kazandı. 270 Seçiciler Kurulu delegesine ulaşmaya çok yaklaşan Biden'ın başkan olması için önünde 4 senaryo bulunurken, Trump için ise tek bir seçenek var.

Takip Et

Sadece ABD’nin değil bütün dünyanın gözü ve kulağı ABD’deki sandıklardan çıkacak sonuca kilitlenmiş durumda…

Oy sayım işlemi bazı eyaletlerde devam ederken şu ana kadar açılan sandıklara göre Demokratlar’ın adayı ve eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden hem oyların büyük bir bölümünü aldı hem de başkanlık yolunu açan Seçiciler Kurulu’na gönderilecek delege sayısında önde. Fakat 270 delegeye ulaşması gereken Biden şu an 264 delegeye sahip.

Trump için artık bir ihtimal daha var!
Trump için artık bir ihtimal daha var!

Michigan ve Wisconsin’deki zaferinden sonra ve Trump’ın da Maine’den tek bir temsilci hakkı elde etmesiyle birlikte durum 264-214’e geldi. Geriye kalan dört kritik eyalet ise seçimin sonucunu belli edecek. Oy sayma işlemlerinin devam ettiği Nevada, Kuzey Carolina, Georgia ve Pennsylvania’dan çıkacak sonuçlar yeni başkanın kim olduğunu ortaya koyacak.

Cumhuriyetçilerin adayı olan ve son 4 yıldır ABD’yi daha önce eşi benzeri görülmemiş bir şekilde kutuplaştırarak yöneten ve her açıklaması olay olan Donald Trump ise Biden’ın gerisinde kaldı. Şu an açılan oylara göre Trump 214 delege gönderme hakkına sahip. Fakat çok kritik eyaletlerde henüz sonuçlar açıklanmadığı için teknik olarak Trump’ın yine başkanlık koltuğuna oturması için bir senaryo bulunuyor.

TEK SENARYO TRUMP’I KURTARIYOR

ABD Başkanı Donald Trump’ın mevcut durumda tekrar başkan olması için önünde tek bir senaryo var… O da Trump’ın Georgia eyaleti ile birlikte geride kalan bütün eyaletleri kazanması.

Trump için artık bir ihtimal daha var!
Trump için artık bir ihtimal daha var!

ABD Başkanı Trump, Pennsylvania, Georgia, Kuzey Carolina ve Nevada’yı kazanmak zorunda.

JOE BIDEN’IN İHTİMALLERİ DAHA ÇOK

Joe Biden ise bu eyaletlerden herhangi birini kazansa ABD Başkanlığı koltuğuna oturmaya hak kazanacak.

Fakat Biden için en net yollardan biri 20 delegeye sahip olan Pennsylvania’yı almak olacak. Pennsylvania’yı kazanamaması durumunda Biden’ın Nevada’yı kazanması yetiyor. Fakat Nevada’da 6 delege olduğu için bu zafer Biden’ın seçimi ucu ucuna kazanması anlamına gelecek.

Tabii yukarıdaki senaryolar tamamen demokratik bir şekilde verilmiş oyların sayımı ile gerçekleşecek. Eğer Trump daha önce de sık sık dile getirdiği “Avukat ordusuyla” seçimlere müdahale ederse yukarıdaki senaryoların pek bir kıymeti kalmayacak.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin