TRT, 208 şarkıyı neden yasakladığını açıkladı!


Haber Oku Kaynak: Haber Oku / Şehir: Genel
TRT, 208 şarkıyı neden yasakladığını açıkladı!

Son dakika. TRT'den yasak açıklaması geldi.. TRT'nin 2016'da 142 Türkçe, 66 Kürtçe şarkıyı yasakladığı ortaya çıktı. 2016'nın yasaklı listesinde Sıla, Nazan Öncel, Demet Akalın gibi Türk müziğinin sevilen sanatçıları da bulunuyordu.

Takip Et

TRT'nin sosyal medya hesabından 2016 yılında yasaklanan şarkıların ortaya çıkması üzerine bir açıklama yapıldı. Açıklamada 'haberlerin tam olarak gerçeği yansıtmadığı' iddia edilirken, eserlerin yasal gerekçelerle yayınlanmadığı ifade edildi. TRT'nin sosyal medya hesaplarında da şarkıları yasaklı listede olan sanatçıların eserleri paylaşıldı.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in sorusuyla TRT yönetiminin 142 Türkçe, 66 Kürtçe şarkıyı yasakladığı ortaya çıktı. Söz konusu listede Nazan Öncel, Nükhet Duru, Onur Akın, Sıla, Bengü, Berkay, Demet Akalın, Hüsnü Arıkan gibi Türkiye'nin en popüler isimleri yer alıyor.  TRT'nin 'Haberler tam olarak gerçeği yansıtmıyor' ifadesini içeren açıklamasında eserlerin yasal gerekçelerle yayınlanmadığı bildirildi.

TRT Yasaklı Şarkıların listesi

Şarkıcıların yasaklı olmadığını belirten TRT'nin açıklaması şöyle:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan 'TRT'nin yasakladığı şarkılar' haberleri gerçeği tam olarak yansıtmamaktadır.  Sigara ve alkol tüketimini özendirecek, çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek ve terör propagandası barındıran tüm içerinlerin denetlenip ve yayınlanmaması sadece TRT'nin değil tüm yayıncı kuruluşların uymakla yükümlü olduğu yasal bir zorunluluktur.  TRT'de 2016 yılında konusunun uzmanları tarafından denetlenen 32.848 program içerisinden sadece 2 TV programı, 30 TV reklam spotu, 8 radyo reklam spotu ve 208 müzik eseri yasal gerekçelerle yayınlanmamıştır. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun günümüzde bir sanatçıyı yasaklaması söz konusu değildir ve ismi geçen sanatçıların eserleri TRT'nin değişik mecralarında halen yayınlanmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TRT Yasaklı Şarkıların listesi

 TRT Müzik: Her sanatçımızı çok seviyoruz 

TRT Kurumsal tarafından yapılan açıklamanın ardından TRT Müzik sosyal medya hesabından aralarında; Berkay, Mehmet Erdem, Demet Akalın, Hande Yener, Nazan Öncel, Koray Avcı, Yeşim Salkım, Bengü, Hakan Altun ve Nükhet Duru'nun olduğu bir kolaj fotoğrafı paylaşılarak; "Her sanatçımızı çok seviyor, hepsine kanalımızda yer verirken çok mutlu oluyoruz!" notu yazıldı. 

 

Kaynak:

Youtube Kanalımızı Takip Edin