TBMM'de AKP'li vekilden skandal sözler: Şeriat bizim hukukumuzdur


yayincilar/anka/ankax60.jpg Kaynak: ANKA
TBMM'de AKP'li vekilden skandal sözler: Şeriat bizim hukukumuzdur

Hukukta ve adalette reform hazırlığı yapan AKP iktidarının vekilinden skandal sözler.. TBMM Genel Kurulu’nda söz alan AKP Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, “Şeriat kelimesinden korkarız, hayır öyle değildir, şeriat bizim hukukumuzdur” çıkışı yaptı. Aydoğdu'nun skandal ifadelerine tepki yağdı. Tepkilerin ardından Aydoğdu “Şeriat bizim hukukumuzdur demedim. diyerek söylediği sözleri inkar etti.

Takip Et

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nde şeriat hukuku değil; adaletli, medeni hukuk geçerlidir” diye karşı çıktı.

Aydoğdu, tutanağa da geçen ifadelerini, “Şeriat bizim hukukumuzdur demedim” diyerek inkar etti.

'PADİŞAHLARIN YAPTIĞI HUKUK, HUKUKÇUKARIN HUKUKUDUR'

Danıştay bütçesi üzerine grubu adına söz alan AKP Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, “Bizim tarihimizde hiçbir şekilde şahsın hukukunu, kişinin temel hak ve hürriyetlerini düzenleme devlete bırakılmamıştır, bunu toplum kendisi yapmıştır. Şeriat her şeyin üzerindedir, yani hukuk her şeyin üzerindedir. Şeriat kelimesinden korkarız, hayır öyle değildir, şeriat bizim hukukumuzdur, genel hukukumuzdur, örfi hukuk bunun içindedir. Padişahların yaptığı hukuk hukukçuların hukukudur” dedi. 

CHP!Lİ ÖZKOÇ: KENDİSİ VALİLİK YAPMIŞ BİRİSİ! KINIYORUM

Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nde şeriat hukuku değil; adaletli, medeni hukuk geçerlidir. Valilik görevi yapmış bir kişinin en azından bunu biliyor olması gerekir, kendisini kınıyorum” diye tepki gösterdi.

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, “Bunun dışında bir şey söylemedi konuşmacı” diye savundu.

Özkoç, “Burada, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 'şeriat bizim hukukumuzdur' diye bir konuşmayı, bir vali yapamaz, doğru değildir” dedi.

İfadelerini inkar eden Aydoğdu, “Şeriat bizim hukukumuzdur demedim” dedi.

Bilgiç de “Sayın Özkoç, bir yanlış anlama var. Sayın Aydoğdu böyle bir ifade kullanmış olsaydı ben buradan müdahale ederdim ama Sayın Aydoğdu böyle bir şey söylemedi” dedi.

Özkoç, Aydoğdu’nun “Şeriat bizim hukukumuzdur” dediği konusunda ısrar edince Aydoğdu, “Demedim” dedi. 

Aydoğdu’nun ifadeleri Meclis tutanaklarına da yansıdı. ANKA

Kaynak: ANKA

Youtube Kanalımızı Takip Edin