Suriye askeri, Askerlerimize saldırdı: 4 şehit 9 yaralı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Suriye askeri, Askerlerimize saldırdı: 4 şehit 9 yaralı

İdlib'ten kahreden haber geldi... Beşar Esad'a bağlı rejim askerleri tarafından yapılan topçu atışları nedeniyle 4 kahraman Türk askeri şehit olurken, 1'i ağır 9 askerimiz de yaralandı.. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamasında, 'Saldırıya misliyle karşılık verdik, 30-35 civarında Suriye askeri öldürdük..' dedi.. AKP Sözcüsü Çelik: Rejim unsurları artık bölgede bizim için hedeftir.. açıklaması yaptı

Takip Et

TSK'nin 12 göslem noktası bulunan Suriye’nin İdlib kentinden kahreden haber…

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bölgedeki çatışmaların önlenmesi için göreve gönderilen Mehmetçiklerimizin rejim güçleri tarafından top atışlarıyla vurulduğu belirtildi.

"SALDIRIDA 4 ASKERİMİZ ŞEHİT OLDU, 1'İ AĞIR 9 ASKERİMİZ DE YARALANDI.."

İşte bakanlığın yaptığı o açıklama;

İdlib'de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen Rejim unsurları tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1'i ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır.

Suriye askeri, Askerlerimize saldırdı: 4 şehit 9 yaralı
Suriye askeri, Askerlerimize saldırdı: 4 şehit 9 yaralı

Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir.

Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz.

İLGİLİ HABER

ERDOĞAN: SALDIRININ CEVABINI MİSLİYLE VERDİK

Ukrayna seyahati öncesi havalimanında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İdlib’de rejim saldırısı sonrası şehit olan 4 askerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Saldırının cevabını misliyle verdik, vermeye de devam edeceğiz. Türkiye’nin kararlılığını sınayanlar hatalarını anlayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yeni bir harekat olacak mı?” sorusuna, “Harekat zaten devam ediyor. 40’ya yakın nokta hedeflerimiz arasında. Bunun hesabını sormaya devam edeceğiz. Uçaklarımız, toplarımız, obüslerimiz arazide. 30-35 civarında Suriyeli etkisiz hale getirildi. 46 rejim unsuruna 122 fırtına obüsü ve 100 havan topu atışı yapıldı. Rus yetkililere ‘Operasyonda muhatabımız rejim’ mesajı verildi” dedi.

KALIN: İDLİB MUTABAKATI HİLAFINA YAPILAN SALDIRI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, saldırı sonrası sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Kalın, “Rejimin açtığı ateş sonucu İdlib'te şehit olan dört askerimize Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum. İdlib mutabakatı hilafına yapılan bu saldırıya derhal karşılık verilmiştir. Askerlerimizin kanı yerde kalmayacak, failler hesap verecektir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise “Milletimizin başı sağolsun. Kahraman şehitlerimize Allah´tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Devletimiz bu kalleş saldırının hesabını soracaktır” ifadelerini kullandı.

Suriye askeri, Askerlerimize saldırdı: 4 şehit 9 yaralı
Suriye sınırına obüs, zırhlı personel taşıyıcısı, komando ve mühimmat sevkiyatı gerçekleştirdi

Türk Silahlı Kuvvetleri dün Hatay’ın Suriye sınırına obüs, zırhlı personel taşıyıcısı, komando ve mühimmat sevkiyatı gerçekleştirdi. 

Bölgede yaşanan krizin son bulmasını isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün yerleşim alanlarına düzenlenen saldırlar sonrası “Askeri güç kullanmak dahil ne gerekiyorsa yapmaktan çekinmeyeceğiz” demişti.

ALTUN: KALLEŞ SALDIRININ HESABI SORULACAK
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Esad rejiminin İdlib'deki hain saldırısı sonrası yaptığı açıklamada, "Milletimizin başı sağolsun. Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Devletimiz bu kalleş saldırının hesabını soracaktır!" dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: ŞEHİTLERİN KANI YERDE KALMAYACAK
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'de 4 askerin şehit olduğu saldırıya ilişkin, "şehitlerin kanının yerde kalmayacağı"nı bildirdi.

Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Şehitlerimizin kanları yerde kalmadı, kalmayacaktır!" ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, İdlib'de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlara, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen rejim unsurlarınca topçu atışının yapıldığı ve saldırıda 4 askerin şehit olduğu, biri ağır 9 askerin ise yaralandığı bildirilmişti.

AKP Sözcüsü Çelik: Rejim unsurları artık bölgede bizim için hedeftir

Çelik'in açıklamaları şu şekilde:

İdlib'deki çatışmaların sürmesiyle ilgili görüşmeler sürüyordu. Rusya tarafı oradaki terör hareketliliğinden bahsedip onlara müdahale edildiğini söylüyordu. Biz de tabii buradaki bilgilerimizi paylaşıyorduk. Koordinasyonun azami düzeyde olması gerektiğini hatırlatıyorduk. Ayrıca sayın Cumhurbaşkanımızla Putin arasında anlık istihbarat paylaşımına kadar tarafların kontrollü olması şeklinde bir yaklaşım vardı. Şimdi açık bir şekilde rejim koordine edilmesine rağmen TSK unsurlarına kasten saldırdı. Bu tabii ki İdlib Muatabakatı'nın ihlali anlamına gelir. Açık bir ihlal anlamına geliyor. Karşılığında da TSK unsurlarımız da rejim unsurlarını hedef aldı ve imha etti. Bu tabii Rusya'nın himayesindeki rejimin Rusya'nın altına imza attığı mutabakatın açık ihlal etti ve bunu dinlemediğini ifadesidir. Bu durum Rusya ve Türkiye arasında konuşulacaktır. Bu saldırıya cevap verdik ve devamı da gelecektir. Mutabakatın ihlal edilmesi bölgedeki rejim hedeflerinin doğrudan hedef haline gelmesine neden olacaktır. Saldırı göç hareketini yeniden başlatacaktır.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin