Süleymancılar tarikatı yurdunda çocuğa defalarca istismar


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Süleymancılar tarikatı yurdunda çocuğa defalarca istismar

Denizli’de Süleymancılar tarikatına ait yurtta kalan 12 yaşındaki erkek öğrenci, Emre T. isimli bir belletmenin defalarca tecavüzüne uğradı, olayın üstünü kapatmaya çalışan yurt müdürü açığa alındı. Yaşananlar, öğrencinin sınıfın penceresinden attığı intihar notunun bulunmasıyla ortaya çıktı.. Öte yandan olayı haber geçen ajansların yurdun ismini gizlemeleri dikkat çekti. Süleymancılar tarikatı daha önce de İzmir Dikili de 7 erkek çocuğun tecavüze uğraması ve Adana Aladağ'da ihmalden dolayı çıkan yangın faciasında 12 çocuk ve belletmenin yanarak ölmesiyle gündeme gelmişti

Takip Et

Denizli’nin Çivril ilçesinin Akpınar mahallesinde bulunan Süleymancılar tarikatına ait Kervansaray Erkek Öğrenci Yurdu’nda 12 yaşındaki bir öğrenciye belletmen Emre T. Tarafından defalarca tecavüz edildiği ortaya çıktı. Olay, çocuğun hazırladığı intihar notunun bulunmasıyla öğrenilirken Emre T. gözaltına alındı, olayı kapatmaya çalıştığı ortaya çıkan yurt müdürü Murat Ç. hakkında da soruşturma başlatıldı.

Denizli’nin yerel basınında yer alan habere göre, Süleymancılar tarikatına ait Kervansaray Erkek Öğrenci Yurdu’nda belletmen olarak kalan Emre T. (19) 12 yaşındaki M.S.’ye defalarca tecavüz etti.

Süleymancılar tarikatı yurdunda çocuğa defalarca istismar
Süleymancılar tarikatına ait Kervansaray Erkek Öğrenci Yurdu

YURT MÜDÜRÜ ‘UNUT’ DEDİ!

12 yaşındaki öğrenciyi, yaşananları anlatmaması konusunda uyaran ve şiddet uygulayan Emre T. tecavüzlerini arttırınca küçük çocuk durumu yurt müdürü Murat Ç.’ye anlattı.

Müdür Murat Ç., küçük çocuğa olayı unutmasını ve kapatması gerektiğini söyleyerek belletmen Emre T.’yi Denizli’de aynı tarikata bağlı başka bir yurda gönderdiğini söyledi.

Yaşadığı olayın etkisinden kurtulamayan ve içine kapanan küçük çocuk okulda durumu bir arkadaşına anlatarak intihar etmek istediğini söyledi. Ertesi gün sınıfta yalnız kaldığı sırada intihar notu yazan ve başından geçenleri anlatan öğrenci notu sınıfın penceresinden attı. Notu bulan arkadaşları durumu hemen okul idaresine bildirdi.

Okul yönetimi savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık, soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, Çocuk İzlem Merkezi'nde (ÇİM) Cumhuriyet Savcısı, psikolog ve avukat eşliğinde M.S.'nin ifadesine başvuruldu.

İLGİLİ HABER

Süleymancılar'a ait tarikat yurdu

İFADESİNDE HER ŞEYİ ANLATTI

M.S. ifadesinde ilk olarak kendi ailesinden bahsetti. Annesiyle babasının ayrıldığını, babasının üvey annesiyle Denizli'de yaşadığını belirten M.S., evde bir olay yaşandığında babasının kendisini dövdüğünü söyledi. Ardından ifadesinde kaldığı yurtta başından geçen nitelikli cinsel istismar olayına değinen M.S., "İlk istismar, haziran ayında yaşandı. Yurtta eğitmen olan Emre T., bodrum kattaki personel odasında bana cinsel istismarda bulundu. Emre T.'nin istismarı revirde, çatı katında ve yatakhanede de devam etti. Bu yaşananları kimseye anlatmamam konusunda beni uyardı. Ancak, yurt müdürü Murat Ç.'ye yaşadıklarımı anlattım. Emre T., yurttan gönderildi. Pencereden attığım notumda başımdan geçenleri anlattım. 'Kendimi ağaca asmak istiyorum, ölmek istiyorum' diye yazdım. Emre T., her zaman bana şiddet uyguluyordu, bana terlik atıyordu" dedi.

M.S., Denizli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. Soruşturma kapsamında Emre T., polis tarafından gözaltına alındı. Olayları gizlediği iddia edilen yurt müdürü Murat Ç. hakkında da soruşturma başlatıldığı bildirildi.

İLGİLİ HABER

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Denizli'nin Çivril ilçesindeki özel bir yurtta kalan M.S. isimli erkek çocuğa cinsel istismar iddiasıyla ilgili Valilik yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Denizli'nin Çivril İlçesinde özel bir yurtta kalan 12 yaşındaki erkek öğrenciye, yurdun belletmeni tarafından cinsel istismar edildiği yönündeki haberlere ilişkin olarak kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Söz konusu haberlerde yer alan olay ile ilgili başlatılan 'Çocuğun cinsel istismarı' soruşturmasında mağdur çocuk M.S., Denizli Çocuk Esirgeme Kurumu'na teslim edilmiştir. İddia edilen konu ile ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir" denildi.

AJANS YURDUN İSMİNİ GİZLEDİ
Cinsel istismar olayının yaşandığı yurdun Süleymancılar tarikatına ait olduğu bilgisinin DHA’da yer almaması dikkat çekti.

Süleymancılar tarikatının yurdunda daha önce de yaşanmıştı
2018 yılında da İzmir Dikili’de Süleymancılar tarikatında yurdunda yedi erkek öğrenciye cinsel saldırıda bulunulduğu tespit edilmişti.

2016 yılında da Adana’nın Aladağ ilçesinde de yine Süleymancılar tarikatına ait öğrenci yurdunda çıkan yangında 12 öğrenci yaşamını yitirmişti.

Halen Süleymancılar tarikatının 81 ilde açtığı bini aşkın yatılı kız ve erkek Kuran kursu ile öğrenci yurdu bulunuyor. Her biri ayrı bir dernek adına açılan kursların ve yurtların masrafları; bağış ve yardımlarla karşılanıyor.

 Kaynak: Yeşil Çivril Gazetesi, DHA

İLGİLİ HABER
Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin