Son dakika: Yavuz Sultan Selim Köprüsü Çinlilere satılıyor


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: Yavuz Sultan Selim Köprüsü Çinlilere satılıyor

Son dakika.. AKP hükümeti tarafından yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan ve 'Usta İşi Eser Türkiye'ye değer' sloganıyla reklamı yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü de yabancıdan yine yabancılara satılıyor.. Çinli konsorsiyum Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun yüzde 51'ini satın alıyor. Altı Çinli şirket söz konusu satın alma için 688.5 milyon dolar harcayacak. İtalyan Astaldi ise hisselerini devrederek projeden çıkıyor.

Takip Et

Son dakika. Yavuz Sultan Selim Köprüsü Çinlilere satılıyor..

Sözcü'nün haberine göre; Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde hakim ortak artık resmen Çinliler oluyor. Altı Çin şirketi oluşturdukları fonla Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun %51’ini satın alacak. Söz konusu şirketler: China Merchants Expressway, CMU, Zheijiang Expressway, Jiangsu Expressway, Sichuan Expressway ve Anhui Expressway.

İLGİLİ HABER

688.5 MİLYON DOLAR HARCAYACAKLAR
Konsorsiyum üyeleri ortaklık için 688.5 milyon dolar harcayacak. Projede en büyük ortak yüzde 31 pay ile China Merchants Expressway’in olacak. Onu yüzde 20’lik pay ile CMU, yüzde 17.5 ile Zhejiang  ve Jiangsu Expressway, yüzde 7 ile Sichuan Expressway ve yüzde 7’lik pay ile Anhui Expressway izliyor.

Son dakika: Üçüncü Köprü Çinlilere satılıyor
Usta İşi Eser Türkiye'ye Değer, sloganıyla reklamı yapılan Üçüncü köprü astromik geçiş ücretleri nedeniyle eleştiriliyordu.

Üçüncü Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yüzde 51’inin Çinli şirketler tarafından satın alındığı Hong Kong Borsası’na bildirildi.

Son dakika: Üçüncü Köprü Çinlilere satılıyor
Son dakika: Üçüncü Köprü Çinlilere satılıyor

İTALYANLAR DA HİSSELERİNİ IC İÇTAŞ’A DEVREDİYOR
Öte yandan İtalyan Astaldi’nin, Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Marmara Otoyolu’ndaki hisselerinin IC İçtaş İnşaat’a devri için Rekabet Kurulu’na başvuru yapıldı.

İtalyan inşaat şirketi Astaldi’nin ICA IC İçtaş Astaldi Üçüncü Boğaz Kuzey Köprüsü ve Marmara Otoyolu, IC İçtaş Astaldi ICA İnşaat, ICA Astaldi-IC İçtaş WHSD İnşaat ve ICA İçtaş-Astaldi Adi Ortaklığındaki hisselerinin IC İçtaş İnşaat tarafından devralma işlemi görüşe açıldı.

Son dakika: Üçüncü Köprü Çinlilere satılıyor
Son dakika: Üçüncü Köprü Çinlilere satılıyor

Konu ile ilgili duyuru Rekabet Kurumu’nun sayfasında yer aldı. Astaldi, Üçüncü Köprü’nün imtiyazını IC İçtaş’a devir için ön çalışmalara başladığını Aralık başında duyurmuştu.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin