Son dakika: Türkiye'de Corona vaka sayısı 98 oldu


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: Türkiye'de Corona vaka sayısı 98 oldu

Son dakika.. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Corona Virüs vaka sayısının 98'e yükseldiğini açıkladı.. Bakan Koca açıklamasında koronavirüsten ilk hasta kaybının gerçekleştiğini açıkladı.

Takip Et

Son dakika.. Sağlık Bakanı Fahrettin Türkiye'de Koca Corona Virüs vaka sayısının 98'e yükseldiğini açıkladı..

Koca'nın açıklamalarındna satırbaşları;

"Bu saatlerde buluştuğumuz bir basın toplantımız oldu. O toplantı koronavirüs olayında Türkiye için önemli bir eşiği ifade ediyordu. Sorunun niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biriyiz. Koronavirüsü bir pandemi senaryosunu öngörerek değerlendirdik. İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünya ile yoğun ilişkileri olan Türkiye'nin kendini tümden yalıtması imkan dışıydı.

7 gün önce size ilk vakayı bildirmiştim. Koronavirüs hakkında araştırmalar bize çok şey öğretmiş durumda. Virüs solunum yoluyla buluşuyor. Kalabalık ortamlar en riskli ortamlar. Virüsün farklı yaşlı grupları üzerindeki etkisi. Çocuklar ve gençler virüsü kolayca kapabiliyor fakat nadiren görülebiliyor. Ölüme neredeyse rastlanmıyor. Sonuç yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişebiliyor.

Bilim Kurulumuzun verdiği bilgileri ifade ettim. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır. Hastalığın ağır seylrettiği kişiler direnci düşük ve başka hastalığı olan kişiler hastalardır. Yaşlılar yüksek risk grubundadır. Yaşlılarımız çok dikkatli Geç saatlerde bulunmam planlı bir toplantı değil, özel bir durum nedeniyledir.

- Bu gece sizi ve halkımızı üzen bir haberi, aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim. Bu cümleyi bu toplumun sağlık bakanı olmak yanında bir hekim olarak kurmak istiyorum. Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim."

- Ölen hasta 89 yaşında Çin temaslı.

- Umre ve Avrupa ülkelerinden dönüş yapanlar kontrolden geçirildi ve geçiriliyor. Önceden tanı konan hastalarımızın temas çevrelerini incelemeden geçiriyoruz.

"1-2 AY DİRENELİM"

- Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur.
Tanı konan hastalarımıza geçmiş olsun diyorum. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim 1,5-2 ay direnelim.” 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin