Son dakika: Kapalı Maraş, Rumlara iade mi ediliyor


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: Kapalı Maraş, Rumlara iade mi ediliyor

Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay yaptığı açıklamada "Kapalı Maraş, tarihi belgeler ışığında hakkaniyetli bir şekilde malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacaktır." ifadelerini kullandı. Maraş, 1974 yılı 13 Ağustos’unda İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Bölgenin bir kısmı askeri bölge ilan edilmişti. Bir zamanlar Kıbrıs’ın turizm cenneti olan Maraş, dünya starları ve zenginlerinin uğrak noktalarındandı. Peki Maraş neden kapatıldı? Kapalı Maraş nerede? İşte "Kapalı Maraş" ile ilgili ilginç bilgiler…

Takip Et

Son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay yaptığı açıklamada "Kapalı Maraş, tarihi belgeler ışığında hakkaniyetli bir şekilde malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacaktır." ifadelerini kullandı.

Son dakika: Kapalı Maraş, Rumlara iade ediliyor
Son dakika: Kapalı Maraş, Rumlara iade ediliyor

TÜRK ULUSUNA AİT OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, iki ay ay önce yaptığı açıklamada Kapalı Maraş'ın Rumlara iadesinin söz konusu olmayacağını söylemişti.. KKTC medyasına açıklama yapan Tatar, "Maraş'ın Türk ulusuna ait olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu süreci iyi yönetebilirsek Maraş'ta çok iyi, hayırlı şeylerin olabileceği düşüncesindeyiz. Maraş'ın daha fazla kapalı kalması artık mantıksızlıktır; çünkü bir görüşme süreci yok, anlaşma noktası yok. Anlaşma vaadi hiç görünmüyor. Dolayısıyla bu şekilde açılması yasal hak sahiplerine hak sağlayacak. Oranın da tekrar yerleşime açılması ile hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem de eski yasal sahipleri için faydalı olacak." ifadelerini kullanmıştı

KAPALI MARAŞ NEDİR NEREDEDİR?

Kıbrıs savaşından önce şatafatlı görüntüsüyle dikkatleri üzerine çeken Kıbrıs’ın hayalet şehri Maraş 42 yıldır terkedilmiş durumda. Lüks otomobillerin, pahalı evlerin, ülkenin en iyi plajlarının ve Hollywood yıldızlarının da gözdesi Maraş vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki Maraş neden kapalı? İşte “Kapalı Maraş” hakkında bilinmeyenler…

Son dakika: Kapalı Maraş, Rumlara iade ediliyor
Son dakika: Kapalı Maraş, Rumlara iade ediliyor

MARAŞ NEDEN KAPATILDI?

Maraş, KKTC’nin Gazimağusa şehrinde bulunan mahalle, ülkenin en ünlü bölgesiydi. Maraş, Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak biliniyordu. ‘Hayalet Şehir’ olarak da bilinen Maraş, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı.

Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos’ta (o gün son bulan) İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos’ta İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi.

Son dakika: Kapalı Maraş, Rumlara iade ediliyor
Son dakika: Kapalı Maraş, Rumlara iade ediliyor

KAPALI MARAŞ NEREDE?

Maraş, Gazimağusa şehrinde bulunan mahalle, Kıbrıs’ın en ünlü bölgesiydi. Yapılan anlaşmalar sonrası büyük bir kısmı yerleşim ve iskana kapatılmıştır.

KAPALI MARAŞ BÖLGESİNE KİMLER GİREBİLİR?


1974 öncesi Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, şu sıralar Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran “Yeşil Hat” tampon bölgesindedir. İçerisinde BM’ye ait bir adet bina bulunmaktadır. Yaklaşık 400 metre ilerisinde ise altı apartman Türk Silahlı Kuvvetleri’ne orduevi yapılması için tahsis edilmiştir.

Son dakika: Kapalı Maraş, Rumlara iade ediliyor
Son dakika: Kapalı Maraş, Rumlara iade ediliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile orduevi yanında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışında içeriye giriş kesinlikle yasaktır. Hayalet şehri görmek isteyen yabancı turistler Maraş İkon Kilisesi’nden öteye gidememektedirler. Ancak 2016 yılından itibaren turistlerin kiliseye de girmeleri yasaklanmıştır. Askeri kartı olanlar, yurtlarda kalanlar ve kayıtlı taksiler haricinde hiçbir şekilde sivil araç ve yaya Kapalı Maraş Bölgesi’ne alınmamaktadır.


DÜNYACA ÜNLÜ YILDIZLARIN UĞRAK NOKTASI

1970’li yılların başında Akdeniz Bölgesi’nin en gözde tatil noktalarından biri olan Maraş, Avrupa’nın milyoner iş adamlarına, Marliyn Monroe, Sophia Loren gibi dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yaparken bir anda karanlığa bürünüp “Hayalet Şehir” olmaya terk edildi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin