İran'dan gelen THY uçağında Coronavirüs alarmı: 17 Yolcuda şüphe


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
İran'dan gelen THY uçağında Coronavirüs alarmı: 17 Yolcuda şüphe

Ankara Esenboğa'da corona virüsü alarmı... Tahran-İstanbul seferini yapan THY uçağı, virüs şüphesiyle Esenboğa'ya iniş yaptı. Yapılan tüm işlemlerin Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amiri koordinesinde yürütüldüğü ve 17 yolcuda coronavirüs şüphesi olduğu belirtiliyor.. Sağlık Bakanı Koca: Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecek

Takip Et

Airporthaber’in haberine göre THY’nin Tahran’dan havalanarak İstanbul’a gelmek üzere hareket eden TK879 sefer sayılı yolcu uçağı corona virüsü şüphesiyle Ankara’ya acil iniş yaptı.

Gelen bilgilere göre, İran'ın Kum kentinden gelen İran uyruklu 12 kişinin ateşinin yüksek olduğu, toplam 17 yolcuda ise koronavirüs şüphesi olduğu öğrenildi.

Son dakika: İran'dan gelen THY uçağında Coronavirüs alarmı
Son dakika: İran'dan gelen THY uçağında Coronavirüs alarmı

Sağlık ekiplerinin uçağın içine girerek kontrollere başlatıldığı belirtildi.

'OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ'

Esenboğa Havalimanı’nda olağanüstü hal ilan edildi.

Uçaktaki bir yolcuda korona virüs belirtileri olduğu ve uçuş ekibinin acil iniş kararı aldığı öğrenildi. Uçağı karşılamak üzere çok sayıda sağlık ekibi hazır bulunduruldu.

TC-LOE kuyruk tescilli A330-300 tipi uçağın 10:45 sularında Esenboğa Havalimanı’na teker koyduğu ve tüm yolcuların taramadan geçirildiği belirtildi.

Son dakika: İran'dan gelen THY uçağında Coronavirüs alarmı
Son dakika: İran'dan gelen THY uçağında Coronavirüs alarmı

BAKAN KOCA'DAN KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından koronavirüs açıklaması yaptı. Koca, "Tekrar hatırlatmak isterim ki, ülkemizde Yeni Koronavirüs vakasına rastlanmamıştır. İlgili bakanlıklarımızın iş birliği, Bilim Kurulumuzun rehberliği ve tecrübeli sağlık çalışanlarımızla, ülkemizi bu hastalıktan korumak için azami çaba sarf etmekteyiz" dedi.

Bakan Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Bilindiği üzere, 23 Şubattan itibaren, komşumuz İran’la kara, demir ve havayolu geçişleri durdurulmuştur. Kara sınırlarımız karşılıklı olarak kapalıdır ancak havayoluyla ülkemizden İran’a dönmek isteyen İran vatandaşları için dönüşler devam etmektedir.

İran’dan ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşları için ise özel bir sefer düzenlenmiştir. İran’dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır.

Bu çerçevede THY’ye ait TK879 sefer sayılı Tahran uçağının Ankara’ya inişi planlanmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecektir.

Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır.

TÜRK KİMLİKLİ OLMA İHTİMALİ YÜKSEK

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yayımlanan talimatla Türk şirketlerinin yalnızca İran’dan sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının taşınmasına izin verilmişti. Bu talimat doğrultusunda Covid-19 şüphesiyle karantinaya alınan yolcunun Türk kimlikli olma olasılığının yüksek olduğu belirtildi.

Öte yandan uçakta 132 yolcu bulunduğu öğrenildi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin