Son dakika: İnternete rekor zam: Tam Yüzde 66


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: İnternete rekor zam: Tam Yüzde 66

Son dakika... Lübnanlı Hariri ailesine satılarak yıllardır yatırım yapılmayan ve içi boşaltılarak Türkiye'nin onmilyarlarca dolar zarara uğratılmasının ardından yönetimi devlet geçen Türk Telekom'da rekor zam.. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yayımlanan yeni karar kapsamında, Türk Telekom’un toptan tarife fiyatlarında yüzde 67 oranında zam yapıldı. Zamlı tarifeler 1 Nisan’da yürürlüğe girecek.

Takip Et

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yayımlanan yeni karar kapsamında, Türk Telekom’un toptan tarife fiyatlarında yüzde 67 oranında zam yapıldı.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), 1 Nisan'da yürürlüğe girecek zamlı toptan tarifelerin, Türk Telekom’dan toptan hizmet alarak milyonlarca aboneye internet ve sabit telefon hizmeti sunan alternatif işletmecileri finansal olarak büyük zarara uğratacağına dikkatl çekti.

"VATANDAŞIN İLETİŞİM HAKKINA DARBE"

Telekomünikasyon sektöründe alternatif işletmecilerin korunmasının; rekabeti arttıracağı ve hizmet kalitesi kadar tüketicilerin uygun maliyetli haberleşme imkanlarından faydalanması anlamına geldiğini belirten TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci, karar ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

"BU ZAM GERİ ALINMALI"

“Türk Telekom tekrar devletin sahipliğine geçti ve ilk alınan kararın zam olması bizleri üzdü. BTK bu yüksek tarife artışına ilişkin kararı öncesinde mutlaka sektörün görüşünü almalı ve onaylanan yüksek oranlı yeni zamlı tarifelere geçiş için makul süre tanımalıydı. Milyonlarca kurumsal ve bireysel aboneye hizmet sunan alternatif işletmeciler olarak alınan kararların gözden geçirilmesini ve geri alınmasını istiyoruz. Bu isteğimizin karşılık görmesi, sektördeki işletmecilerin doğacak büyük zararlarını engellemek kadar, daha makul seviyelerde oluşabilecek internet ve sabit telefon faturalarının daha yüksek fiyatlara çıkmasının önlenmesi adına değerli olacaktır.”

TÜRK TELEKOM VE HARİRİ SOYGUNU:

Son dakika: İnternete rekor zam: Tam Yüzde 66
Son dakika: İnternete rekor zam: Tam Yüzde 66

Erdoğan ve Hariri, geçen Ocak ayında da bir araya gelmişti.

TÜRK TELEKOM VURGUNU NASIL OLDU

Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi, 15 yıl önce 6.5 milyar dolara Lübnanlı Hariri ailesinin ve Suudilerin ortak olduğu Oger Telekom’a satılarak özelleştirildi.

Satışla birlikte Türk Telekom’la sonradan adı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olan Telekomünikasyon Kurumu arasında bir imtiyaz anlaşması imzalandı. Bu anlaşmayla devlete ait olan bütün iletişim şebekesi ve teçhizatı 21 yıllığına Oger’e devredildi.

Son dakika: İnternete rekor zam: Tam Yüzde 66
Son dakika: İnternete rekor zam: Tam Yüzde 66

Sözleşme sonunda Oger, şebeke ve teçhizatı kullanılabilir halde ve şirketi de borçsuz bir şekilde devlete iade edecekti. Ancak Oger Telekom ise 13 yılın ardından milyarlarca dolar batık kredi bırakarak Türkiye’yi terk etti.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin