Son dakika: HALK TV ve TELE1 kapatma cezası


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: HALK TV ve TELE1 kapatma cezası

Son dakika haberine göre, RTÜK Üst Kurulu'nda alınan kararla Halk TV ve TELE1'e 5 gün yayın durdurma cezası verildi. Karara tepki yağdı, 'Bir sonraki aşamada kanalların fişi çekilecek, tamamen kapatılacak..', 'RTÜK'te muhalif kanalların sesini kesmeye dönük operasyonun 2. Ayağı gerçekleşti'

Takip Et

SON DAKİKA.. TELE1'E ABDÜLHAMİT CEZASI..

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) alınan kararla Halk TV ve TELE 1'e 5 gün yayın durdurma cezası verildi. Program durdurma yerine yayın cezası verilmesi nedeniyle iki televizyon kanalının ekranlarının beş gün kararacağı bildirildi.

"TEPKİ ÇEKEN KARAR"

Ülke genelinde yayın yapan bazı kanallarda 'katliam', 'vahşet'  çağrısı yapılırken, 'kin ve nefret söylemi', 'Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Kahramanlarına ağır hakaretler cezasız kalırken HALK TV ve TELE1'e yönelik verilen ceza büyük tepki topladı

- TELE 1 ve Halk TV'nin ekranları 5 gün karartılacak!
- RTÜK'te muhalif kanalların sesini kesmeye dönük operasyonun 2. Ayağı gerçekleşti
- TELE 1 ve Halk TV'ye verilen ceza kararı oy çokluğuyla alındı
- Bir sonraki aşamada kanalların fişi çekilecek, tamamen kapatılacak.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, karar hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “medya virüsünden kurtulacağız” sözlerini RTÜK’te kendisine “emir telakki eden” anlayış muhalif, özgün ve özgür yayıncılık yapmaya çalışan televizyon kanallarının sesini kesmeye dönük operasyonun bugün ikinci ayağını gerçekleştirdi. Televizyonların kapatmayla sonuçlanabilecek ceza maddelerinden yaptırım kararı verilmesi bu sürecin ilk aşamasıydı.

Bugünkü Üst Kurul toplantısında, TELE 1 ve Halk TV’ye 5 (beş) gün yayın durdurma cezası verildi. Karar oyçokluğuyla alındı.

RTÜK’ün belirleyeceği tarihler arasında 5 gün boyunca bu televizyonların ekranları karartılacak. Genel yayın türünde, ulusal düzeyde yayın yapan kanallara mevcut yasa kapsamında RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası uygulanacak.

Bu doğrudan doğruya, iktidarı sorgulayan, eleştiren yeri geldiğinde yanlışını haberleştiren, hakikatin izini sürüp, izleyicilerine masa başında oluşturulan algıları değil, ülkede ve dünyada yaşanan gerçekleri aktarmaya çalışan televizyonların sansürlenmesi, susturulması, karartılmasıdır. RTÜK’ün aldığı bu kararla birlikte demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğünün “bel kemiği” kırılmıştır.

TÜRKİYE'NİN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KAPATILACAK

Ağır ceza kadar vahim olan diğer bir nokta ise bu televizyon kanallarının aynı maddeden 1 (bir) kez daha ceza almaları halinde bu kez kanalların lisansları iptal edilecek. Yani ekranları tamamen karartılacak, fişleri çekilecek, televizyonlar kapatılacak. Yalnızca bu televizyon kanalları değil, Türkiye’nin basın özgürlüğü sayfası kapanmış/kapatılmış olacak.

"KARA BİR LEKE"

Basın özgürlüğü mücadele sayfasında bu dönem kara bir leke olarak yerini alacak."

RTÜK Üyesi Okan Konuralp da karara tepki gösterdi. Konuralp, “RTÜK, bugünkü toplantısında Halk TV ve TELE 1’e oy çokluğuyla 5 gün ekranlarını karartma cezası verdi. Kararlar basın ve ifade özgürlüğüne yönelik ağır bir müdahale olduğu kadar siyasi iradenin medyadaki çaresizliğinin de somutlaşmış halidir” dedi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin