Son dakika: Fox Haber ve Halk TV'ye yayın yasağı ve para cezası verildi


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: Fox Haber ve Halk TV'ye yayın yasağı ve para cezası verildi

Son dakika: Fatih Portakal'ın sunduğu Fox Haber ve Halk TV'ye para cezası ve yayın yasağı getirildi.. RTÜK'ten Fox TV ve Halk TV'ye şoke eden bir ceza geldi. Fox Ana Haber 3 gün, Halk Arenası 5 gün yayınlanmayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı şikayette bulunmuştu..

Takip Et

RTÜK'ten Fox TV ve Halk TV'ye ceza geldi. Fox Anahaber 3 gün Halk Arenası 5 gün yayınlanmayacak.

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ YARGI HAREKETE GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Fatih Portakal'ı “bilmezsen haddini, millet patlatır enseni” sözleriyle; Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ı da “Kalkacaksın sen bu ülkenin Cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın, şimdi git yargıda bedelini öde” açıklamasıyla hedef göstermesinin ardından RTÜK harekete geçti.

Halk TV ve Fox TV için “Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etmek, toplumda nefret duyguları oluşturmak” gerekçeleriyle ceza kesildi. Halk TV'ye “eleştiri sınırlarını aşmak”, Fox TV'ye de “tarafsızlık ilkesini esas almamak” gerekçesiyle ayrıca cezalar verildi. Böylece Fox TV'ye 1 milyon TL'ye yakın ceza kesilmiş oldu.

FOX TV YAYIN AKIŞI - FATİH PORTAKAL İLE FOX ANA HABER SAAT 19:00'DA

Fox Ana Haber de 3 gün hiç yayınlanmayacak. Halk TV'ye ise yaklaşık 80 bin TL para cezası verildi. Halk Arenası programının ise 5 kez yayımlanması yasaklandı.

KARARI OY ÇOKLUĞU İLE ALDILAR

RTÜK'ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı kararları değerlendirdi. Taşcı, “Cumhurbaşkanının işaretiyle yargının ardından RTÜK'ün de harekete geçerek yaptırım kararı vermesine ilişkin hızı doğrusu göz yaşartıcı. Anlaşıldı ki, görev sırası RTÜK'e geldi, o da görevini yerine getirdi. Bu kadar hızlı rapor düzenleyip karar alabilen RTÜK'ten aynı hızı bu ülkenin kurucusu Atatürk'e “zurnanın son deliği” denilen televizyon yayınları için de bekliyorum. Aynı hızı, ülkenin ikinci büyük partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na küfre varan televizyon programları için beklemek bu ülkede yaşayan milyonlarca yurttaşın da hakkıdır. Metin Akpınar'ın, barıştan, demokrasiye sahip çıkmanın kıymetinden söz ettiği konuşmanın cezalandırıldığı yerde, ‘oluk oluk kan akıtmaktan', ‘boğazların kesilmesinden' söz edenlerin değerlendirmesi düşünce özgürlüğü sayılıyor sanırım” dedi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin