Son dakika: Datça yanıyor!


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: Datça yanıyor!

Son dakika... Datça'ya bağlı Mesudiye Mahallesi, Kocadağ’da orman yangını çıktı. Alevlerin ilerlediği Döşeme mevkiinde bir ev yadı, o bölgedeki evler de tahliye edildi. Bakan Kirişçi bölgeye giderken Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada yangının iki bölgede etkili olduğu bildirildi. 10'uncu saatine giren orman yangınında çalışmalar gece saatlerinde karadan devam ediyor.

Takip Et

Muğla'nın Datça ilçesi, Mesudiye Mahallesi, Kocadağ'daki askeri radar üssünün bulunduğu yerin hemen altında henüz bilinmeyen bir neden ile orman yangını başladı.

Son dakika: Datça yanıyor!
Son dakika: Datça yanıyor!

Bölgede rüzgarın etkili olduğu belirtilirken Datça Orman İşletme Şefliği yangına müdahale ediyor.

YERLEŞİM YERLERİNE ULAŞTI, 1 EV YANDI 

Kara ve havadan yapılan müdahaleye rağmen bölgedeki rüzgarın şiddeti ile alevler çok büyüyerek yerleşim alanı olan Maşa Çukuru'na ulaştı. Alevlerin ilerlediği Mesudiye Mahallesi Döşeme mevkiinde ise bir ev yadı, o bölgedeki evler de tedbir amacıyla tahliye edildi.

Son dakika: Datça yanıyor!
Fotoğraf ÖMÜR KIRBAŞLI / SÖZCÜ


YOLLAR KAPATILDI, PLAJLAR BOŞALTILDI

Yangın bölgesine çıkan yollar tedbir amaçlı kapatılırken sahil güvenlik ekipleri de sahile yaklaşarak plajı boşaltılması uyarısı yaptı. Marmaris-Datça karayolu da alınan önlemler nedeniyle trafiğe kapatıldı.

Son dakika: Datça yanıyor!
Fotoğraf ÖMÜR KIRBAŞLI / SÖZCÜ
Son dakika: Datça yanıyor!
Fotoğraf ÖMÜR KIRBAŞLI / SÖZCÜ

14 HELİKOPTER 7 UÇAK MÜDAHALE İÇİN BÖLGEDE

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ise sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:
“Datça Mesudiye’de 12:21’de çıkan orman yangınına ilk müdahaleyi 12:35’de yaptık.
7 uçak, 14 helikopter, 75’i arazöz toplam 96 iş makinası, 400 personelimizle yangını söndürmek için var gücümüzle çalışıyoruz.”

 

“O BÖLGEYE SIÇRARSA MARMARİS’İ GEÇER”

Datça Belediye Başkanı Abdullah Gürsel Uçar, Halk TV canlı yayınında yaptığı açıklamada yangının tek bölgede sürdüğünü ama rüzgar nedeniyle yayıldığını belirtti.

Son dakika: Datça yanıyor!
Fotoğraf ÖMÜR KIRBAŞLI / SÖZCÜ

Uçakların radarı korumaya çalıştığını ve alevlerin köye doğru ilerlediğini söyleyen Uçar, “Yangının, köye zarar vermesi şu anda mümkün görünmüyor. Ama köyün dışında daha geniş alanımız var. Yangının buraya sıçraması durumunda, Marmaris yangınını geçeceğini düşünüyorum” uyarısında bulundu.

Son dakika: Datça yanıyor!
Fotoğraf ÖMÜR KIRBAŞLI / SÖZCÜ

JANDARMA VE POLİS DE ALEVLERE MÜDAHALE EDİYOR

Öte yandan, orman yangınlarının sıkça yaşandığı ve yeşil örtünün büyük bir kısmının siyaha büründüğü Muğla'da kolluk kuvvetleri de Datça’daki orman yangınına müdahalede bulundu.


Datça İlçe Emniyet Müdürü İsmail Toygun tek başına eline aldığı çalı ile, jandarma ekipleri de su sıkarak yangının daha da büyümesini engellemeye çalıştı.
Alevlerin kontrol altına alınabilmesi için ekiplerin çalışmaları sürüyor.

Son dakika: Datça yanıyor!
Fotoğraf ÖMÜR KIRBAŞLI / SÖZCÜ


“BURADA YANGIN ÇOK BÜYÜK”

Datça’da öğle saatlerinde başlayan ve kısa sürede büyüyen yangının ilk anları vatandaş kamerasına yansıdı.

Yangını yoldan görüntüleyen vatandaş, “Burada yangın çok büyük. Yolun sağı ve sol tarafı her taraf yanıyor şu an. Buraya destek büyük bir ihtimal gerekecek. Yer hava radarın altı. Vericilerin üstündeyim” diyerek durumu aktardı.

“10 UÇAK, 20 HELİKOPTER DEVREDE”

Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada 10 uçak, 2 idari helikopter, 18 su atar helikopter, 151 arazöz, 26 iş makinesi, 811 personelin Datça yangınına müdahale ettiği belirtildi.

Son dakika: Datça yanıyor!
Fotoğraf ÖMÜR KIRBAŞLI / SÖZCÜ

20 EV TAHLİYE EDİLDİ

Yangın bölgesinden gelen son bilgilere göre bazı evler alevlerden zarar gördü. Yangının etkilediği yerleşim yerlerindeki 20 ev tahliye edilirken, dumandan etkilenen 4 orman işçisi ilk müdahalelerin ardından hastaneye sevk edildi.

ÜÇ SAHİL GÜVENLİK BOTU BÖLGEDE

Yangın bölgesine müdahalede bulunan yangın söndürme uçaklarının denizden su alırken çevre güvenliğini sağlaması için üç sahil güvenlik botu bölgeye sevk edildiği, ayrıca bu botların muhtemel kıyıdan tahliyelerde vatandaşları alandan uzaklaştıracağı öğrenildi.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Muğla Datça'da saat 12.30'da başlayan orman yangını sebebiyle 16 Ambulans ve 9 UMKE Timi, toplam 76 sağlık personeli görevlendirilmiştir. Yangından etkilenen 4 kişinin tedavisi yapılmıştır. Halen devam eden yangının en az zararla, bir an önce söndürülmesini ümit ediyoruz.” dedi.

“YANGIN HER YERE YAYILMIŞ DURUMDA”

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, yangın bölgesine giderek son durumu aktardı. Erbay, “Yangın çok farklı kolda her yere yayılmış durumda. Rüzgar çok şiddetli. Aşağı taraf Mesudiye tamamen duman altında. Acil bir şekilde müdahale edilmesi lazım” diye konuştu.

“HIZLI MÜDAHALE EDİLMEDİ”

“Böyle devam ederse yangın bu gece devam edecek” uyarısında bulunan Erbay, yangına müdahalenin yetersiz olduğu eleştirisinde bulunarak, “Maalesef gene beceremedik. İlk yangın çıktığında etkin müdahaleyi yapamadık. Hızlı müdahale edemedik. Bir an önce her yerden müdahale edilmesi lazım. Takviyeye ihtiyaç var” dedi.

DATÇA’YA DÖNÜŞLERE İZİN VERİLMİYOR

Hayıtbükü ve Palamütbükü’ndeki koylara günübirlik için gelen tatilcilerin Datça’ya dönüşlerine alevlerin bölgeyi tehdit etmesi nedeniyle izin verilmiyor. Karayolu, güvenli hale getirilinceye kadar geçişlere kapatıldı.

TATİLCİLER HAYITBÜKÜ’NÜ BOŞALTIYOR

Alevlerin Kabaklarlı Plajı’na kadar ilerlemesi üzerine jandarma bölgede tahliye kararı aldı. Jandarma, tedbir amacıyla Hayıtbükü ve Kabaklarlı çevresindeki konaklama tesisi ve evlerde kalan tatilcilerden bölgeyi boşaltmaları istedi.

Bunun üzerine yanlarına özel ve değerli eşyalarını alan tatilciler, kendi araçlarıyla bölgeden ayrılmaya başladı. Bölgeyi terk eden yaklaşık 2 bin kişi Palamutbükü’ne yönlendirildi. Datça Kaymakamı Mesut Çoban, tatilcilerin bölgeden ayrılmaya başladığını belirterek, “İşletme sahipleri ise kendi istekleriyle kalmayı tercih etti” dedi.

İBB İTFAİYESİ: OLAY YERİNE İNTİKAL ETMEYE HAZIRIZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, iki ekibin Muğla Datça ve İzmir Çeşme’deki orman yangınlarına müdahale etmek için tüm hazırlıklarını tamamladığını duyurdu. İstanbul İtfaiyesi’nden yapılan açıklamada, “Yetkililerden talimat gelmesi halinde, olay yerlerine intikal etmeye hazır durumdalar” denildi.

CHP’Lİ ÖZTUNÇ: BİR KEZ DAHA YANGINLA MÜCADELEDE BAŞARISIZ OLUNUYOR

Muhalefet, orman yangınlarına müdahale konusunda yetersiz kalındığı yönünde eleştirilerini sürdürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Datça’dan yangın görüntüleri paylaşarak, “Datça'dan gelen görüntüler çok kötü. Maalesef bir kez daha yangınla mücadelede başarısız olunuyor. Defalarca uyardık, tedbir alın dedik ama AKP'nin beceriksizliği ormanlarımızın, ciğerlerimizin yanmasına neden oluyor” dedi.

“EN KISA SÜREDE KONTROL ALTINA ALINMASI HEDEFLENMEKTEDİR”

Datça Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Belediye Başkanlığı’ndan Mesudiye bölgesinde çıkan orman yangınına uçaklar, helikopterler ve kara ekipleriyle yoğun şekilde müdahale edilmekte olup, en kısa sürede kontrol altına alınması hedeflenmektedir. Şiddetli esen rüzgar nedeniyle zorlaşan çalışmalara destek veren bütün kişi ve kurumlara teşekkür ederiz. Oluşabilecek ihtiyaçlar için bizi takip etmenizi istirham eder, söndürüldü haberini vermek için fedakarca mücadele ettiğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz” denildi.

 

 

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin