Son dakika: Bingöl'de büyük deprem: 5.8


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: Bingöl'de büyük deprem: 5.8

Son dakika haberine göre Bingöl Karlıova merkezli; Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Elazığ'dan da hissedilen 5,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD'ın 5.7 büyüklüğünde meydana geldiğini duyurduğu depremle ilgili açıklama yapan Bingöl Valisi Kadir Ekinci "Kaynarpınar köyündeki karakolda iki gözetleme kulesi çöktü. 3 güvenlik korucusu yaralandı. İki korucu enkazdan çıkarıldı. Diğer korucumuzu kurtarma çalışması sürüyor. Dinarbey ve Elmalı köylerinde 10 ev çöktü. 4 vatandaş yaralı kurtarıldı" dedi. İçişleri Bakanı Soylu ise Yayladere yolunda depremden kaynaklı heyelan oluştuğunu açıkladı.

Takip Et

Kandilli Rasathanesi, saat 17:24'te merkez üssü Bingöl'ün Karlıova ilçesi olan 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi.

Deprem; Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Elazığ gibi çevre illerde de hissedildi.

Depremin derinliği 5 km olarak ölçüldü.

AFAD ise Bingöl Karlıova'daki depremin büyüklüğünü 5,7 olarak bildirdi.

SON DEPREMLER

AFAD'ın açıklamasına göre, saat 17.34'te 4.5 büyüklüğünde artçı sarsıntı meydana geldi.

Son dakika: Bingöl'de büyük deprem: 5.8
Son dakika: Bingöl'de büyük deprem: 5.8

Depremle ilgili ilk resmi açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan geldi. "Ekiplerimiz inceleme için bölgeye sevk edildi" diyen Kurum, "Bingöl Karlıova'da meydana gelen ve çevre illerimizden hissedilen deprem nedeniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum," ifadelerini de kullandı.

VALİLİKTEN VE BELEDİYE BAŞKANINDAN İLK AÇIKLAMA

Bingöl Valisi Kadir Ekinci de "Bir karakolda gözetleme kulesi yıkıldı 3 kişi yaralandı. Henüz can kaybı bilgisi yok," dedi. Bingöl Valiliği'nden yapılan açıklamada "Bugün saat 17.24’te merkez üssü Yedisu ile Karlıova arasında bulunan kaynarpınar Köyünde 5.7 şiddetinde deprem meydana geldi. Kaynarpınar köyünde karakola ait iki gözetleme kulesi çökmüş ve üç güvenlik korucumuz yaralandı. Yedisu ilçesinin Elmalı ve Dinarbey köylerinde 10 evimizde çökme var. Tüm köy ve ilçelerimizde hasar tespit çalışmaları devam etmektedir," denildi.


“13 MEZRAMIZDAN HABER ALAMIYORUM”

CNN Türk’e konuşan Kaynarpınar Köyü Muhtarı Özbek Abaylı, 13 mezradan haber alamadıklarını belirtti.

Muhtar Abaylı, şunları söyledi:

* Taş duvarlı, kerpiçli evler yıkıldı komple. 1 yaralımız var. 13 mezramızdan haber alamıyorum.

* Burada bir karakol yıkıldı, oradan da haber alamıyorum. Yıkılan gözetleme kulesini arıyorum ama ulaşamıyorum.

* Şu an herkes dışarıda, baya bir yağmur da yağıyor. Köyde 13 mezra, 300 hane var. Kimisi taş duvar kimisi beton.

“ÇOK BÜYÜK BİR FELAKETLE HİSSETTİK”


Geçitli Köyü Muhtarı Bedri Özmen ise “Can ve mal kaybı yok. Köyü gezdim, evlerde çatlaklar var. Yıkılanlar daha çok kerpiç evler ve tandırlar. Çok büyük bir felaketle hissettik depremi, ben dışarıdayken yere düştüm. Köyü toparladım, eve girmeyin diye uyardım” şeklinde konuştu.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem- Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin