Son dakika: ABD Türkiye'ye yaptığım detaylarını açıkladı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: ABD Türkiye'ye yaptığım detaylarını açıkladı

Son dakika.. ABD, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı. Bakanlığın internet sitesinden duyurulan karara göre, Savunma Sanayi Müsteşarlığıyla bağlantılı üç Türk vatandaşı daha kara listeye alındı. Savunma Sanayi Başkanlığı’nın ABD ve uluslararası mali kuruluşlarından borç alması da yasaklandı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada "ABD'nin tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz. ABD'yi bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye, vahim yanlıştan dönmeye çağırıyoruz" ifadeleri yer aldı.

Takip Et

- ABD Hazine Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Başkan İsmail Demir'e yaptırım kararı aldı.

- Bakanlığın internet sitesinden duyurulan karara göre, Savunma Sanayi Müsteşarlığıyla bağlantılı üç Türk vatandaşı daha kara listeye alındı.

- Alınan karar uyarınca Türk Savunma Sanayi Müsteşarlığı, ABD'den ihracat lisansı alamayacak, Amerikan finans kuruluşlarından ve uluslararası kuruluşlardan kredi kullanamayacak. EXIM Bank kredileri de kullanılamayacak.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN TEPKİ: KINIYORUZ, REDDEDİYORUZ

 Dışişleri'nden karara ilişkin yapılan açıklamada, "ABD'nin tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz. ABD'yi bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye, vahim yanlıştan dönmeye çağırıyoruz" ifadeleri yer aldı.

DETAYLAR ŞÖYLE;

Türkiye’nin geçen yıl Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle ABD yaptırım uyguladı.

ABD Hazine Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), kurumun başkanı ve yönetimine yaptırım kararı aldı.

SSB Başkanı İsmail Demir, SSB Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, SSB Deniz Şube Müdürü: Mustafa Deniz Alper, SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu’nun mal varlıkları donduruldu ve vize yasağı getirildi.

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın ABD ve uluslararası mali kuruluşlarından borç alması da yasaklandı.

POMPEO’DAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye'ye açıkça en üst seviyede S-400’leri satın almanın ABD'nin askeri teknolojisi ve personelini riske attığını ilettiklerini söyledi.

Türkiye'nin S-400 problemini derhal ABD ile koordineli bir biçimde çözmesi gerektiği uyarısında bulunan Pompeo, Türkiye'nin ABD için çok değerli bir müttefik çok önemli bölgesel bir güvenlik partneri olduğunu söylerken ABD'nin savunma sektöründeki işbirliğinin devam etmesini istediğini söyledi.

Pompeo, ABD yaptırımlarının bütün ABD ihracat ürünlerine lisansın ve Türkiye'nin Savunma Sanayii Başkanlığı'na (SSB) yetkisinin yasaklanmasının da dahil olduğunu söyledi.

Reuters’a konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi yaptırımlardan dolayı üzüntü duyduklarını söylerken Ankara'nın Washington ile bu sorunu çözmek için çalışmasını umut ettiğini söyledi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin