Son dakika: ABD Suriye'ye asker takviyesi yapacak


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: ABD Suriye'ye asker takviyesi yapacak

Pentagon, Suriye’nin doğusundaki omurgasını terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin oluşturduğu SDG'nin denetimindeki petrol sahalarının korunması amacıyla asker ve zırhlı araç göndermeyi planlıyor. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, bu adımla IŞİD’in petrole erişiminin engellemeyi amaçladıklarını belirtti.

Takip Et

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı sona ermesinin ardından toplantıya başkanlık eden ABD Savunma Bakanı Mark Esper, basın toplantısı düzenledi. Suriye’deki gelişmelere değinen Esper, ABD olarak Suriye'de IŞİD'in petrole erişiminin engellenmesini amaçladıklarını, aksi takdirde örgütün yeniden yapılanmak için gereken kaynağa sahip olabileceğini söyledi.

ASKER SAYISI VERMEDİ

ABD askerler göndereceklerini belirten ancak sayısı vermeyen Esper, “IŞİD'in petrol sahalarına erişmesini engellemek için Deyr Ez Zor'daki pozisyonumuzu güçlendirici bazı adımlar atıyoruz. Bu, bazı mekanize güçleri de içerecek” dedi.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Moskova'dan ABD'nin Suriye'deki askeri varlığı konusunda açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Suriye'deki ABD askerlerinin varlığının Şam'ın izni dahilinde olmadığı için meşru olmadığını söyledi. Rus yetkili, Moskova'nın Washington'dan Suriye konusundaki plan ve niyetlerine ilişkin sürekli değişen sinyallerden de endişe duyduğunu belirtti.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin