Son dakika: ABD güvenli bölgeye 150 ek asker daha gönderiyor


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Son dakika: ABD güvenli bölgeye 150 ek asker daha gönderiyor

Son dakika.. TSK ve Milli Savunma Bakanlığı bürokratları arasında krize neden olduğu öne sürülen ve Türk askerlerinin rahatsız olduğu 'ABD ile ortak güvenli bölge' mutabakatında yeni bir gelişme yaşandı.. ABD ve Türk askerlerinin ortak devriyelerinin de başladığı bölgeye, 150 ABD askerinin daha gönderilmesi için hazırlık yapıldığı açıklandı.. Bölgede gözle görülür halde gezen, sığınak ve tüneller kazan PKK/YPG'li teröristlere meşru müdafa kapsamı dışında Türk askerinin müdahale edemeyeceği ve bu konunun TSK'da rahatsızlık yarattığı öne sürülüyordu..

Takip Et

ABD basınında yer alan haberlerde Washington yönetiminin Suriye’nin kuzeydoğusunda oluşturulması planlanan ‘güvenli bölgenin’ tesisi için ilave asker sevk etmeye hazırlandığı belirtildi. New York Times gazetesi bölgeye gönderilecek 150 askerin Türk askerleriyle birlikte kara devriyesi görevlerini icra edeceğini yazdı.

CNN’in internet sitesinde ise Suriye’ye gönderilecek ilave askerlerin bölgedeki diğer ülkelerde bulunan ABD üslerinden sevk edileceği öne sürüldü. CNN’e konuşan ABD’li güvenlik yetkilisi nihai kararın henüz alınmadığını da vurguladı.

ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde yaklaşık 1000 askeri bulunuyor. Bölgedeki ABD askerleri, omurgasını terör örgütü PKK-YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte IŞİD militanlarına karşı operasyonlar yürütüyor.

‘ABD’NİN ADIMLARI KOZMETİK’

Türkiye ve ABD arasında yürütülen güvenli bölge müzakereleri sonucunda bu haftadan itibaren ABD ve Türk helikopterleri bölgede müşterek devriye görevlerine çıkmaya başlamış durumda.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu hafta içerisinde yaptığı açıklamalarda ABD’nin attığı adımları ‘kozmetik’ olarak nitelemiş ve “ABD’nin ortaya koyduğu tavır bizi tatmin etmiyor. Türkiye’nin planı hazır. Netice çıkmazsa bölgeye gireriz” demişti.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin