Skandal: Öğretmenlere zorunlu, tehditli cami görevi


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Skandal: Öğretmenlere zorunlu, tehditli cami görevi

Yaklaşık 150 bin kişilik kadrosu, milyarlaca TL'lik ödeneği ve israf harcamaları ile eleştirilen Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı camilerde tepki çeken karar.. Corona virüs (COVİD-19) salgını nedeniyle kapatılan ve 29 Mayıs'ta toplu ibadete açılacak olan camiler için öğretmenlerin zorunlu olarak görevlendirildiği ortaya çıktı. Öğretmenlere, camiye gelenlere maske ve dezenfektan dağıtmaları kararlaştırıldı. Karara itiraz eden öğretmenlere ise "Gönüllü olmazsanız, biz görevlendiririz" denilirken, 'Görev alan arkadaşların sonraki görevlendirmelerinde bu durumu göz önüne alınacaktır.' sözleriyle görev almayan öğretmenlerin de bir nevi tehdit edildiği görüldü.

Takip Et

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre ilçe milli eğitim müdürleri, 29 Mayıs günü cami avlularında kılınacak cuma namazı öncesinde erkek öğretmenlerin camiye gelenlere maske ve dezenfektan dağıtmak için görev almasını istedi. Karara itiraz eden öğretmenlere, "Gönüllü olmazsanız, biz görevlendiririz" denildi.

İlçe Milli Eğitim müdürlükleri, ilçe camilerinde görev alacak en az 200 erkek öğretmene ihtiyaç duyulduğunu belirterek, okul müdürlerinden görevlendirme yapmalarını istedi.

ÜSTÜ KAPALI TEHDİT; BU DURUM GÖZ ÖNÜNE ALINACAKTIR

Okul müdürleri, İlçe Milli Eğitim müdürlerinden gelen talimat üzerine, öğretmenlerin de içinde olduğu WhatsApp gruplarına İçişleri Bakanlığı'nın genelgesini gönderdi. Manisa'daki bir ilçe milli eğitim müdürünün, öğretmenlere ilettiği mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Genelge doğrultusunda, gönüllü 200 erkek öğretmene ihtiyaç vardır. Sadece Cuma namazı saatinde, namaz kılınan yerde sosyal mesafe, hijyen, maske gibi konularda görev yapılacak olup, polis desteği sağlanacaktır. Görev süresi, Cuma namazı boyunca ortalama bir saat kadardır. Görev alacak arkadaşların, sonraki görevlendirmelerde bu durumu göz önüne alınacaktır."

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin