Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit

Ukrayna, Rus güçlerinin Harkov kentine girdiğini açıkladı. Harkov'da şiddetli çatışmalar yaşanırken, kontrol yeniden Ukrayna güçlerine geçti. Son olarak; Putin, Rus caydırıcı güçlerinin özel savaş(nükleer birlikler) görevi durumuna geçmesini emretti. İşte bugün yaşananlar... Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Rusya-Ukrayna arasında alınan müzakere kararının ardından, “Rusya ile ön koşulsuz ultimatomsuz bir görüşme zaten zafer demektir” dedi. Son dakika gelişmesine göre Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, “Kiev kuşatıldı, tahliye imkansız” dedi..

Takip Et

Rusya-Ukrayna savaşında gözler başkent Kiev’deki çatışmalara çevrilmişti. Kiev geceyi tedirgin geçirdi ama korkulan hava saldırısı olmadı.

Öte yandan, Ukrayna’nın doğusunda bulunan ve Donbass bölgesine yakın olan Harkov şehrinde gece boyu yaşanan çatışmalardan sonra, Ukrayna İçişleri Bakanlığı sabah saatlerinde bir açıklama yaparak, Rus birliklerinin Harkov'a girdiğini duyurdu. ;lerleyen saatlerde Harkov bölgesinin 'Rus askerinden temizlendiği' ve saldırının püskürtüldüğü duyuruldu..

Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit
Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit

ABD ve batılı ülkelerden Ukrayna'ya gelen askeri yardımlar ise artıyor. ABD mali yardımı arttırırken Hollanda ve Almanya gibi AB ülkeleri de Ukrayna'ya uçaksavar ve tanksavar füzeleriyle askeri mühimmat yolluyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus heyetiyle toplantıdan sonuç çıkacağına çok inanmadığını belirterek, "Bırakalım denesinler" dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit
Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit

“FELAKET OLUR AMA BİZİ DURDURAMAZ”
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer silah tehdidine ise Kuleba, “Putin’in Ukrayna karşısında nükleer silah kullanma tehdidi, dünya için bir felaket olur ama bizi durduramaz. Müzakereler öncesi Ukrayna tarafını baskı altına almak için bu açıklamayı yapıyor ama bizi etkilemeyecek” dedi.

İşte dakika dakika yaşananlar:

22:10 KİEV KUŞATILDI
Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, Associated Press’e verdiği röportajda, “Kiev kuşatıldı, tahliye imkansız” dedi Ayrıca Kiev’de sirenler tekrardan çalmaya başladı.

21:50 GERASİMOV GÖREVDEN ALINDI
Putin’in Genelkurmay Başkanı Gerasimov’u görevden aldığı iddia edildi.

21:38 BELARUS’TAN UKRAYNA KARARI
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, telefon görüşmesi yaptığı Belaruslu mevkidaşı Aleksandr Lukaşenko’nun, Ukrayna’ya Belarus topraklarından saldırı gerçekleştirilmeyeceğine dair kendisine güvence verdiğini söyledi

Zelenskiy açıklamasında “Ona Ukrayna’ya Belarus’tan roketler fırlatılmamasını, uçaklar ve helikopterler havalanmamasını istediğimi söyledim. Belarus topraklarından Ukrayna’ya asker girmesini istemediğimi söyledim. Bunlara dair bana güvence verdi.”

21:20 THY’DEN EK SEFER
Türk Hava Yolları, Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonu sonrası hava sahasının sivil uçuşlara kapalı olması nedeniyle Ukrayna’ya komşu ülkelerden Türkiye’ye dönecek yolcuların talepleri doğrultusunda ek seferler planladı.

Buna göre; yarın Romanya Bükreş’ten iki seferin yapılması planlandı:

“Planlanan Bükreş – İstanbul ek seferlerinin kalkış saatleri yerel saat ile 28 Şubat TK6889 – 00:55, 28 Şubat TK6881 – 22:00 ve 1 Mart TK6883 – 21:45.”

Güncelleme 20.24

AB Komisyonu, tarihinde ilk kez savaştaki bir ülke için silah alımı ve teslimatını finanse edeceklerini açıkladı.

Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit
Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit

Güncelleme 19.49

Avrupa Birliği, Ukrayna’nın işgalinde Rusya ile birlikte hareket eden Belarus'a yeni ekonomik yaptırımlar uygulayacak.

Güncelleme 19.40

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen; AB hava sahasının Rus uçaklarına kapatılacağını duyurdu.

Güncelleme 19.28

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: Belarus'taki müzakerelerden bir sonuç beklemiyorum ama denesinler.

Güncelleme 19.27

İspanya Hükümeti, ülkenin hava sahasını Rus uçaklara kapatma kararı aldı. Air France de Rusya üzerinden gerçekleştirdiği uçuşları durdurma kararını duyurdu.

Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit
Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit

Güncelleme 19.10

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'in Anayasa Mahkemesi Temsilcisi Venislavski, Belarus'taki Rusya-Ukrayna görüşmelerinin başladığını iddia etti. Ancak Rusya'dan yapılan açıklamada görüşmelerin henüz başlamadığı, heyetlerin görüşme yerine henüz yeni gelmeye başladığı belirtildi.

Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit
Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit

Güncelleme: 18:00

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Rus ordusunu Ukrayna'daki askeri saldırısını genişletmeye çağırdı.

Güncelleme: 17:28 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni tüm taraflar için uygulayacağını söyledi. “Bu şartlarda Montrö anlaşmasını uygulayacağız. 19. maddesi gayet açık.”  dedi. 

Güncelleme: 16:50

Almanya’nın ardından İtalya ve Fransa da hava sahalarını Rus uçaklarına kapattıklarını açıkladı. 

Güncelleme 16:45 

Putin, Rusya'nın nükleer caydırıcı güçlerine ‘yüksek alarma’ geçmelerini emretti.

Güncelleme 16:40

Ukrayna delegasyonunun Rusya'yla müzakereler için Belarus'un Gomel kentine doğru yola çıktığı aktarıldı.

Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit
Rusya-Ukrayna savaşı 4. gün: Putin'den nükleer tehdit

Güncelleme: 15:10

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Perşembe günkü işgalinden bu yana yaklaşık 400 bin Ukraynalı mültecinin evlerini terk ettiğini bildirdi.

Güncelleme: 14:40

Rusya, Ukraynalı yetkililere bugün Belarus'un Gomel kentinde bir araya gelip gelmeyeceğine dair karar vermeleri içinsaat 15.00'e kadar son bir süre verdi.

Putin'in yardımcısı Vladimir Medinsky, "Müzakereler reddedilirse, dökülen kanın tüm sorumluluğunu Ukrayna tarafı üstlenecektir" derken, "Ancak biz saat 15:00'e kadar burada kalarak Ukrayna tarafından bir yanıt bekliyoruz" dedi.

Güncelleme: 13:20 

Ukrayna,  Belarus'tan Kiev'e fırlatılan bir seyir füzesini vurduğunu açıkladı. 

Ukrayna Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Twitter hesabından "Ukrayna Hava Kuvvetleri, Belarus topraklarından bir TU-22 bombardıman uçağı tarafından Ukrayna'nın başkenti Kiev'e fırlatılan bir seyir füzesini düşürdü. Bu, Ukrayna ve halkına karşı işlenen başka bir savaş suçudur."  açıklamasını yaptı. 

Güncelleme: 12:57 

Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı, savaşın başlamasından bu yana 4 bin 300 Rus askerinin öldüğünü ve Rusya’nın 146 tank kaybettiğini öne sürdü.

Güncelleme: 12:50 

CNN'in haberine göre, Zelensky Rusya ile görüşmeyi kabul etti, ancak Belarus'u buluşma yeri olarak reddetti. 

Güncelleme: 11.53

Ukrayna Türkiye Büyükelçiliği, Bayraktar TB2 SİHA'ların bir görüntüsünü paylaşarak 'Maşallah' ifadelerini kullandı. 

Güncelleme: 11:45 

Zelensky, "dünya vatandaşlarını" Rusya'ya karşı mücadeleye katılmaya çağırdı.

Güncelleme: 10:40

Kremlin’in müzakereler için Belarus’a Rus heyetin ulaştığını açıklamasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, müzakerelere açık olduğunu ancak bunun Belarus topraklarında olmasını kabul etmediklerini söyledi.

Güncelleme 10:25 

Kremlin, Rusya’dan bir heyetin Ukraynalılarla görüşmek için Belarus’a ulaştığını aktardı. Sputnik'in aktardığı habere göre, Kremlin, Rus heyetin görüşmelere Gomel şehrinde başlamaya hazır olduğunu belirtti.

Güncelleme: 09:12

Ukrayna'da Harkov Valisi Oleg Sinegubov yaptığı açıklamada, "Rus ordusu Harkov'a girdi. Vatandaşlardan sokağa çıkmamalarını, sığınaklarda kalmalarını istiyoruz" dedi.

Güncelleme: 08:50

Ukrayna İçişleri Bakanlığı: Rus birlikleri Harkov'a girdi.

Güncelleme: 08:27

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'daki silahlı girişimlerinin başarısız olacağı vurgusu yapıldı. Elçiliğin Twitter hesabından sabah saatlerinde yapılan açıklamada "Günaydın dostlar! Yüzde 100 gerçek olan bilgiye göre düşman, Ukrayna'daki başarısızlıklarla o kadar demoralize olmuş ki orkları (namı diğer hava indirme birlikleri) emri uygulayıp savaş kargo uçağına binmekten vazgeçiyorlar! Detaylar geliyor! Biz kazanacağız!" ifadeleri kaydedildi. 

Güncelleme: 05:30

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Rusya'nın Ukrayna saldırısı konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Zelenskiy'nin Kiev'den ayrılmayarak 'cesur bir lider olduğunu gösterdiğini' söyleyen Trump, "Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı dehşet verici. Ukrayna halkı için dua ediyoruz. Tanrı hepsini kutsasın" dedi.

Trump, Putin'in, Joe Biden'ın 'zayıflığını' kullanarak Ukrayna'ya saldırdığını savunarak, "Putin, Biden ile davul çalar gibi oynuyor. Herkesin anladığı üzere, 2020'de seçimlerimize hile karıştırılmasa ve ben tekrar başkan olsaydım, bu korkunç felaket asla yaşanmazdı" dedi.

Güncelleme: 03:23

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), bugün BM Genel Kurulu’nda Ukrayna konusunda olağanüstü oturum yapılması karar tasarısı için toplanacak.

Güncelleme: 03:00

Küba'dan açıklama:

"Rusya'nın ulusal güvenliğine yönelik doğrudan bir tehdit karşısında savunmasız kalacağını varsaymak bir hataydı. Rusya'nın kendini savunma hakkı var.  Devletleri kuşatarak veya köşeye sıkıştırarak barışı sağlamak mümkün değildir."

Güncelleme: 02:40

Sırbistan'da Rusya'ya destek eylemi yapıldı.


Güncelleme: 01.26

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'den Rusya'ya yaptırım açıklaması: "Avrupa Birliği olarak Rusya Merkez Bankası'nın malvarlıklarını donduracağız ve yaptırım uygulanan Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkaracağız."

Güncelleme: 01.17

AFP'nin haberine göre, Alman yetkililer Rusya'ya yapılacak yaptırımlar ile ilgili şu açıklamayı yaptı: "Batılı müttefikler olarak Rusya'yı SWIFT sisteminden çıkarma kararı aldık."

Güncelleme: 01:08

Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, yaptığı açıklamada, Berlin'in hava sahasını Rus uçaklarına kapatmasından yana olduğunu ve gerekli tüm önlemlerin alınması talimatını verdiğini belirtti.

Güncelleme: 01:00

Kiev'de Ukrayna hava savunma sistemleri Rus bombardımanına karşılık veriyor.


Güncelleme: 00:36

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısından sonra yardım kampanyası başlattı. Büyükelçilikten toplanan yardım miktarlarıyla ilgili açıklama yapıldı.

Elçiliğin Twitter hesabından yapılan paylaşımda "Değerli dostlar, sadece Ukrayna halkı değil Türk halkı da seferber olmuş. Saat 23.00 itibariyle yaptığınız bağışlar sayesinde 10 bin 800 ABD Doları, 900 bin 000 TL topladık. Bu para son kuruşuna kadar Ukrayna Ordusunu ve ülkemizin savunmasını güçlendirmek için kullanılacak!" ifadeleri kaydedildi.

Güncelleme: 00:25

Odessa'da halk, Molotof kokteyllerini hazırlıyor.

Güncelleme: 00:17

Alman ARD kanalı: AB, hava sahasını Rus havayolu şirketlerine kapatacak.

Güncelleme: 00:20

Ukrayna halkı Polonya'ya doğru göç ediyor...

Güncelleme: 00:14

Alman Lufthansa havayolu şirketi, bir haftalığına Rusya’ya ve Rus hava sahasındaki uçuşlarını askıya aldı.

Güncelleme: 00:10

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un başkanlık ettiği Güvenlik Konseyi'nde, Ukrayna kriziyle ilgili yeni kararlar alındı. Elysee Sarayı'nda toplanan Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi'nde Cumhurbaşkanı, AB ve ABD'yle koordineli olarak Rusya'ya karşı "ekonomik ve mali yaptırımları güçlendirmek için" harekete geçme kararı alındı.

Elysee kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Ukrayna'ya yakıt desteğinin yanı sıra ek savunma teçhizatı verilmesi de kararlaştırıldı. Fransa'nın "Rus vatandaşlarının mali varlıklarını dondurmak için ulusal tedbirler alacağı" da kaydedildi. Ayrıca, Rus medyasının ve etkileyicilerinin (influencer) Avrupa topraklarındaki propagandasıyla mücadele etmek için önlemler alınması karar bağlandı.

Güncelleme: 00:10

Ukrayna'nın askeri depolarından yansıyan görüntüler:

Güncelleme: 00:08

Alman hükümeti: Rusya'nın SWIFT sisteminden çıkarılmasını belirli koşullar altında desteklemeye hazırız

Güncelleme: 00:06

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, AB'nin Kiev'e askeri yardımın ulaştırılması sürecini kolaylaştıracağını belirtti.

Michel, “AB savunması Ukrayna'yı desteklemek için harekete geçti. AB'den Ukrayna'ya askeri yardım ulaştırılması sürecini kolaylaştıracağız. Zafer ‘Demokratik Ukrayna’nın olacak” ifadelerini kullandı.

Güncelleme: 00:04

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi  Müdürü, akademisyen Andrey Kortunov BBC'ye demecinde, Başkan Putin'in esas planının "operasyonu iki hafta içinde bitirmek" olduğunu iddia etti.

Güncelleme: 00:02

ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin Pazar günü Ukrayna için acil olarak toplanmasını talep etti.

Güncelleme: 00:01

Lviv Belediye Başkanı, molotof kokteyllerini ‘Bandera-smootie’ olarak nitelendirerek kent sakinlerine stok yapmaları çağrısında bulundu.

Güncelleme: 00:00

Ukrayna'nın doğusunda yer alan ve en kalabalık ikinci şehri olan Harkov ağır bombardıman altında...

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin