Öz çocuklarını boğarak öldüren anneye ceza verilmedi: Akıl sağlığı yokmuş


yayincilar/dha-dogan-haber-ajansi-/dha-dogan-haber-ajansi-x60.jpg DHA (Demirören Haber Ajansı) / Sehir: Genel
Öz çocuklarını boğarak öldüren anneye ceza verilmedi: Akıl sağlığı yokmuş

İstanbul Bağcılar'da 5 yaşındaki oğlu ile 5 aylık kızını boğarak öldüren anne Hatice Tiryaki’nin yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, sanık annenin cezai ehliyeti olmadığı için ceza verilmesine yer olmadığına ve akıl hastanesinde koruma ve tedavi altına alınmasına karar verdi. Çocuklarını öldüren anne Tiryaki, “Depresyondaydım, onları cin yavrusu olarak gördüm, isteyerek öldürmedim. Çok pişmanım” dedi. Eşi Murat Tiryaki’nin duruşma sonrasında eşine sarılarak, “Seni çok seviyorum” demesi dikkat çekti.

İstanbul Bağcılar'da 4 Şubat 2017 tarihinde anne Hatice Tiryaki, 5 yaşındaki oğlu Muhammed ile 5 aylık kızı Rabia'yı boğarak öldürmüştü. Dehşet verici olayın ardından anne Hatice Tiryaki hakkında “Altsoydan akrabayı kasten öldürmek” suçundan 2'şer kez 25 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Davanın karar duruşması Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü.

CEZAİ EHLİYETİ YOKTUR RAPORU

Duruşmaya, tutuklu Hatice Tiryaki ve avukatının yanı sıra eşi Murat Tiryaki de katıldı. Duruşmada Adli Tıp Kurumu'ndan gelen rapor açıklandı. Raporda sanık anne Hatice Tiryaki'nin cezai ehliyetinin yerinde olmadığı belirtildi. Cumhuriyet savcısı, mütalaasında Adli Tıp Kurumu'ndan gele raporu göz önüne alarak sanık Hatice Tiryaki'nin cezai ehliyetinin yerinde olmadığını, bu yüzden sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığına dikkat çekerek karar verilmesini talep etti.

Öz çocuklarını boğarak öldüren anneye ceza verilmedi: Akıl sağlığı yokmuş
5 yaşındaki Muhammed Tiryaki ve  5 aylık kızı Rabia Tiryaki

‘'İSTEYEREK ÖLDÜRMEDİM''

Son sözü sorulan sanık Hatice Tiryaki, “Depresyondaydım, psikolojim bozuktu, isteyerek öldürmedim. Çok pişmanım” dedi. Mahkeme, sanık Hatice Tiryaki'nin “Çocuğunu kasten öldürme” suçundan hakkında ceza verilmesine yer olmadığına ve akıl hastalarına mahsus yüksek güvenlikli sağlık kurumunda koruma ve tedavi altına alınmasına karar verdi. Duruşma sonrasında Murat Tiryaki, eşi Hatice Tiryaki'ye sarılarak, “Seni çok seviyorum” dedi.

“BEN ONLARI CİN YAVRUSU OLARAK GÖRDÜM HAKİM BEY”
Sanık Hatice Tiryaki 8 yıl önce evlendiğini söyleyerek, “8 yıl boyunca eşim üzerimde baskı kurup beni kimseye yollamıyor, kimseyle görüştürmüyordu. Sonra çocuklarımız dünyaya geldi. İkisinde de astım vardı. Evimizde solunum cihazı vardı. Çocuklarım astıma yakalandıklarında geceleri nefes alamazlar diye 3 ay hiç uyumadım. Psikolojim bozuldu. Yaratıklar görmeye başladım. Cinler görüyordum. Yeşil adam geldi yanıma. Hep yanımda duruyordu. Ben çocukları öldürmek istemedim. Yeşil adam bana ‘iki cin yavrusu var, onları öldür’ dedi. Ben de ikisini de boğdum. Kendime geldiğimde koştum odaya. Cin yavrusu diye öldürdüklerim benim yavrularımmış. Ben onları cin olarak gördüm hakim bey. Ben çocuklarına tokat bile atmayan bir anneyim. Eşime çok söyledim beni doktora götür diye ama götürmedi. Aileme de söyleyemedim, yeşil cin söyletmiyordu, ‘sus söyleme’ diyordu. Olaydan önce kendimi eşarpla boğmak istedim, defalarca sıktım sıktım ama intihar edemedim. Uyuyamadığım zamanlarda kendimi camdan aşağı atmaya çalıştım ama yapamadım. İlaç alırsam çocuğumu emziremem diye hastaneye de gitmedim” dedi.

“YEŞİL ADAMI TARİF ETTİ”
Duruşma salonunda ‘Yeşil Adamı’ tarif eden Sanık Tiryaki “50 cm boyunda, gözleri büyük, dişleri uzun ve keskin, kambur, tırnakları kocaman, ayakları tersti. Yanımdan hiç ayrılmıyordu. İnsana benzemiyordu. İlk olarak doktor bana ‘çocukların ölene kadar iyileşemeyecek’ dediğinde görmüştüm. Etrafıma başka değişik yaratıklar da görüyordum. Cinleri hep görüyordum” ifadelerini kullandı.

“EŞİMİN HASTA OLDUĞUNU ANLAMADIM”

Murat Tiryaki de eşi Hatice Tiryaki’den şikayetçi olmadığını, eşinin çocuklarını çok sevdiğini söyledi. Eşi Tiryaki’nin çocuklarının hasta olmasını kafasına çok taktığını belirten Murat Tiryaki, “Eşimin hasta olduğunu anlamadım. Bana yeşil adamdan hiç bahsetmedi. Beni hastaneye götür de demedi” şeklinde konuştu. Sanık Hatice Tiryaki’nin akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair raporun Adli Tıp Kurumu’ndan gelişinin beklenmesine karar veren mahkeme heyeti duruşmayı Ekim ayına erteledi.

İDDİANAMEDE
iddianamede 4 Şubat 2017 tarihinde şüpheli Hatice Tiryaki 5 yaşındaki Muhammed Tiryaki ile 5 aylık kızı Rabia Tiryaki’yi boğarak öldürdüğü belirtiliyor. İddianamede Hatice Tiryaki’nin “Altsoydan akrabayı kasten öldürmek” suçundan 2’şer kez 25 yıl hapis cezası istenmişti.

DHA