Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti

Son dakika.. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 22'nci Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti.

Takip Et

28 Şubat davası kapsamında sanık olarak yargılanan, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, hayatını kaybetti.

Müebbet ceza alan Karadayı, karardan beş gün önce hastaneye kaldırılmış, kendisine bağırsak kanseri teşhisi konulmuştu.

ÜLKEYİ ÇAĞ DIŞI BİR REJİME YÖNLENDİRME ARZUSUYLA ORTAYA ÇIKMIŞ..

Karadayı davadaki savunmasında 28 Şubat'ı "dini referans olarak kullanarak ülkeyi çağ dışı bir rejime yönlendirmek arzusuyla ortaya çıkmış sosyal bir huzursuzluk" olarak tanımlamıştı.

"ERBAKAN-ÇİLLER İRTİCAİ FAALİYETLERE KUCAK AÇTILAR"

Erbakan-Çiller koalisyonu olan 54. hükümeti "irticai gelişmelere kucak açmak, laik rejimi yıpratırcasına tavırlar takınmakla" suçlayan Karadayı, asla darbe düşüncesinin oluşmadığını, buhranın, anayasal organlar eliyle çözüldüğünü savunmuştu.

Bugün hayatını kaybeden 22. Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, ölmeden önce Türk basınında son kez SÖZCÜ’ye konuşmuştu.

103 sanıklı 28 Şubat davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan, geçen yıl ağustos ayında hastaneye kaldırılan ve bağırsak kanseri tedavisi gören emekli orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, “Ölmeden önce aklanmak istiyorum. 16 aydır davamız İstinaf Mahkemesi’nde sonuçlanmadı” demişti.

YARGIYA KIRGIN KALACAĞIM

* 87 yaşındayım, şerefimle bu devletin en üst seviyede rütbesini taşıdım. Bana, TSK’ya, Türk milletine ve Türk hukukuna yapılan bu haksızlık, bu ayıp giderilsin ve üzerimize atılmaya çalışılan bu haksız leke silinsin. Aksi takdirde Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk yargısına kırgın kalacağım. devamı

Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti
Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti

İSMAİL HAKKI KARADAYI KİMDİR?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 22'nci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, 1932 yılında Çankırı'da doğmuş, 1951 yılında Kara Harp Okulundan, 1953 yılında Uçaksavar Okulundan mezun oldu.

1961 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birlik ve kurumlarda Takım Komutanlığı ve Karargâh Subaylığı yaptı.. 1963 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 12'nci Tümen İstihbarat Şube Müdürlüğü, 2'nci Tümen Topçu Komutanlığında Karargâh Subaylığı, Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığında Proje Subaylığı, Kara Harp Okulunda Öğretim Üyeliği ile Lojistik Şube Müdürlüğü, Şam Kara Ataşeliği, 33'üncü Tümen 86'ncı Piyade Alay Komutanlığı ve Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı Plan Prensipler Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

1977 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı ve 28'inci Piyade Tugay Komutanlığı yapan Karadayı, 1981 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.. Tümgeneral rütbesi ile 39'uncu Piyade Tümen Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı görevlerinde bulundu, 1985 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 8'inci Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1989 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, 1'inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttü, 30 Ağustos 1994 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 1998 tarihinde emekliye ayrıldı.

Orgeneral Karadayı; T.C. Devlet Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Altın Şeref Madalyası, Güney Kore TONG ILJANG Madalyası, Pakistan Nişan-ı İmtiyaz Madalyası, Ürdün Birinci Derece İstihkak Nişanı, Fransız Liyakat Nişanı (Commander Dans L'ordre De La Legion D'Honneur) sahibidir.

14 Nisan 1999 tarihinde Orgeneral Karadayı'ya Trakya Üniversitesi tarafından Kamu Yönetimi dalında "Fahri Doktora" ünvanı verildi.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin