Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! AKP döneminin en yüksek artışı


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! AKP döneminin en yüksek artışı

Son dakika... Merkez Bankası faizi 625 puan artırdı. Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar verdi. Dolar ilk etapta 40 kuruş düştü. AKP döneminin en yüksek politika faizi artışı gerçekleşmiş oldu. faiz artırımının ardından 6.01 TL'ye kadar gerileyen dolar 6.20'nin üzerinde dalgalanıyor.

Takip Et

DOLAR 6.15 TL SEVİYELERİNE İNDİ

Ekonomistler en yüksek 725 baz puan, en düşük ise 275 puanlık artış tahmin ediyordu. Karar öncesi 6.4450 seviyesinde olan dolar/TL beklentilerin üst bandındaki faiz artırımının ardından 6.01'e kadar geriledikten sonra 6.20'nin üzerinde dalgalanıyor.

GÜNE 6.35 TL'NİN ALTINDA BAŞLAMIŞTI

Dolar /TL  güne 6.35 TL'nin altında başlamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz açıklamalarıyla 6.5574'e kadar yükselmişti.

Dolar/TL dün 6.33'e kadar inerek son iki haftanın en düşük seviyesini görmüştü.

BORSA YÜZDE 1.1 YÜKSELDİ

TCMB'nin faiz kararı öncesi yatay olan BIST-100, politika faizinin beklentilerin üst bandında, 625 baz puan artırılmasının ardından yüzde 1'in üzerinde yükselişe geçti.

Kararın açıklanmasının hemen öncesinde BIST-100 endeksi  yüzde 0.05 artışla 92.273 puandaydı. Bankacılık endeksi ise yüzde 0.03 eksideydi. Kararın ardından 93.769 puana kadar çıkan endeks saat 14:11'de yüzde 1.1 yükselişle 93.242 puanda hareket ediyor.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! AKP döneminin en yüksek artışı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! AKP döneminin en yüksek artışı

BANKACILIK ENDEKSİ YÜZDE 5 YÜKSELDİ

Bankacılık endeksindeki yükseliş yüzde 5'e yaklaştı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75'ten yüzde 24'e yükseltilmesine karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin