Libya mutabakatı AKP-MHP'nin oylarıyla Meclis'ten geçti


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Libya mutabakatı AKP-MHP'nin oylarıyla Meclis'ten geçti

Son dakika haberi.. Türkiye ve Libya arasında uygulanacak olan '‘Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’ TBMM Dışişleri Komisyonu'ndan AKP ve MHP'nin oylarıyla Meclis'ten geçti. Teklife CHP ve İYİ parti ret oyu kullandı..

Takip Et

Türkiye ile Libya arasında 'güvenlik ve askeri iş birliği mutabakat muhtırası teklifi' Meclis'ten geçti.

Yapılan oylama sonunda Türkiye ile Libya arasında güvenlik ve askeri iş birliği mutabakat muhtırasının onaylanmasına ilişkin kanun teklifi, 125'e karşı 269 oyla kabul edildi.

CHP VE İYİ PARTİ 'HAYIR' DEDİ

CHP, İYİ Parti ve HDP'nin 'hayır' oyu kullandığı teklif, AKP ve MHP’nin oyları ile kabul edildi.

MUTABAKAT NELERİ KAPSIYOR?

Mutabakat muhtırası, taraflar arasında iş birliği, Libya'da polis ve askeri sorumlulukları içeren Ani Müdahale Kuvveti kurulmasına Türkiye tarafından eğitim, danışmanlık, tecrübe aktarımı, planlama ve malzeme desteği verilmesi, talep edilmesi halinde Türkiye ve Libya’da müşterek bir Savunma ve Güvenlik İş Birliği Ofisi kurulması, eğitim, teknik bilgi, destek, geliştirme, bakım, onarım, kurtarma, imha, liman ve müşavirlik desteği sağlanması ve mülkiyeti elde olmak kaydıyla kara, deniz ve hava araçları, teçhizatı, silahları, bina ve arazi (eğitim üsleri) tahsisi, kabul eden tarafın davetiyle, tarafların sınırları içerisinde, Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde bulunan Kara, Deniz, Hava Kuvvetlerinin faaliyet alanlarına yönelik müşterek olarak askeri planlama, tecrübe aktarımı, eğitim ve öğretim faaliyetleri ile silah sistemi ve teçhizatın kullanımına yönelik eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmesi konularını kapsıyor.

ABD'NİN ENDİŞELİ OLDUĞU İFADE EDİLDİ

Reuters haber ajansının son dakika haberinde, ABD’nin Türkiye ile Libya arasında Akdeniz’de askeri ve ekonomik işbirliğini savunan anlaşma için endişeli olduğu ifade edildi.

Amerikalı yetkilinin “yardımcı olmayan” ve “provokatif” kelimelerini kullandığı öne sürüldü.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin