Konya'da Atatürk'e ve Bayrağımıza büyük saygısızlık


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Konya'da Atatürk'e ve Bayrağımıza büyük saygısızlık

Konya'nın Akşehir ilçesi Mualla Nigar Yamaç Ortaokulu’nda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk posteri, eski ve yıpranmış bir bayrakla birlikte baş aşağı olarak asıldı. Sosyal medyada kısa sürede yayılan görüntülere gelen tepkiler sonrası Atatürk'ün posteri düzeltildi. Sosyal medyada, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi önemli bir günde cereyan eden bu davranışın bilinçli olarak yapıldığı öne sürülürken 'Bugün bari yapmasaydınız..' yorumlarına neden oldu.. Okul aile birliği ise skandala ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında suçu, okulda görevli hizmetlilere attı.

Takip Et

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde TÜrkiye genelinde okullar Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk posterleriyle süslendi. Konya'nın Akşehir ilçesinden gelen olay ise tepkilere neden oldu. Mualla Nigar Yamaç Ortaokulu’nda bez afişe baskılı Atatürk posteri baş aşağı asıldı.  Sosyal medyada yayılan fotoğrafa kısa sürede tepkiler yağdı..

pervasız.com.tr adlı yerel bir gazetede yer alan iddialara göre, gazeteyi arayarak durumun gerçekliğini gösteren fotoğrafları gönderen vatandaşların ihbarı ve gelen tepkilerin ardından okul idarecileri, okul binasının dış cephesine asılan Atatürk Posterini düzeltiler

"ÖZÜR YOK. SUÇLU HİZMETLİLER!"

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü idüzenlenen en önemli milli bayramlarımızdan olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladığımız bugün, yaşanan bu üzücü durumla ilgili okul idaresi bir özür dahi dilemezken suçu da okulda görevli hizmetlilere atmakla yetinildi..

Konya'da Atatürk'e ve Bayrağımıza büyük saygısızlık
Konya'da bir ortaokulda Atatürk'e ve bayrağımıza yapılan saygısızlık..

Mualla Nigar Yamaç Ortaokulu Okul Aile Birliği’nden;

BASIN AÇIKLAMASIDIR

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle Okulumuz Mualla Nigar Yamaç Ortaokulu binasına ters şekilde asılmış olarak görüntülenen Atatürk posteri fotoğrafı nedeniyle gazetedeki haber metnini iyice okunmadan ve de sosyal medyada konunun içyüzü bilinmeden bir karalama ve hakaret kampanyası başlatılmıştır.

Olay, posterin asıldığı saatte Okul Aile Birliği seçimi için toplantı yapılacağından iki yüz kadar öğrenci velisinin okulda olduğu sırada cereyan etmiştir. Okul yönetimi ve velilerin de olduğu sırada müstahdemler posteri asmak üzere sarkıtmış, sarkan taraf posterin tersi olduğu uyarısıyla düz tarafını çevirip bağlamışlardır. Poster, iki ucu iki ayrı pencereden bağlandığı için de sarkıtırken doğru tarafı denk gelmemesi gayet normaldir. Yine altını çizerek belirtmek isteriz ki, olayda herhangi bir kasıt, saygısızlık veya ihmal bulunmamaktadır. Poster, bir dakika bile ters şekilde asılıp bağlanmamış olup fotoğrafın çekildiği esnada görevliler iki taraftan düzeltme çabasına girmiştir.

Okulumuz, diğer bütün okullarımız gibi Büyük Önderimize ve Milli Değerlerimize sahip bir okuldur. Anlık bir olayın art niyetle fotoğraflanarak sosyal medyaya servis edilmesi ve bunun sonucunda insanları yanlış yönlendirmesi, acımasız eleştiri ve hakaretlere neden olmuştur. Poster ters şekilde asılmış olsaydı bahse konu fotoğraf sosyal medyada yayımlanmadan önce öğrenci velileri tarafından tepki görürdü ki, böyle bir olay da yaşanmamıştır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve aziz hatırasına saygısızlık edilmiş gibi gösterilen bu fotoğrafın sosyal medya üzerinden yayımlamasıyla toplumda infial oluşturulduğundan, okul yönetimimiz acımasız eleştiri ve hakaretlere maruz kalmıştır.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına yaptığımız açıklama ile tekrar vurgulamak isteriz ki, Okulumuz ve Okul Yönetimimiz olması gerektiği gibi Milli Değerlerimize, Atatürk İlke ve İnkılaplarına son derece bağlı bir okuldur.

Böyle bir olay nedeniyle kamuoyunu meşgul etmiş olmanın üzüntüsü içerisinde olduğumuzu ifade ederken, Ulu Önderimizin aziz hatırasına gösterdiği hassasiyetten dolayı kamuoyuna teşekkürlerimizi sunarız.

Saygılarımızla...

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin