Koca: yeni vakalar var, bu akşam toplu rakamı açıklayacağım


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Koca: yeni vakalar var, bu akşam toplu rakamı açıklayacağım

Bugün saat 13.30'da başlayan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından açıklama yaptı. Bakan Koca, "Pozitif çıkan yeni vakalarımız var. Bu akşam topluca pozitif çıkan günlük rakamı da açıklayacağım" dedi. Koca, "Can kaybı yok ama olmayacağı anlamına gelmez. Solunum sıkıntısı olan hastalar var" dedi.

Takip Et

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

- Bugün yaşadığımız örnek dikkat çekiciydi. Sabah sahte belge yayınlandı. Kamuoyununa gizli diye sunuldu. Amaç güven kaybı yaratmaktı.

- Duyguyla değil akılla hareket etmeliyiz. Unutmamalıyız bugünler böyle sürüp gitmeyecek. Halkımızın sağduyusu devletimizin organizasyon gücü kadar önemlidir.

- Türkiye'deki tablo diğer ülkelerdeki tablolarla özdeş değildir.

- Biz genel tabloya kıyasla şanslı durumdayız. Riske karşı yapılması gerekeni yurttaş olarak biliyor devlet olarak tedbirleri alıyoruz.

- Bilim Kurulu'nda alınan yeni öneriler oldu. Burada özellikle laboratuvar sayımız erken dönemde 16'ya devamında bu sayısı tüm büyükşehirlerde çalışmaya ve hızlı sonuç veren antijenden geliştirilmiş olan kiti ise tüm illere vererek gerçekleştirmiş olacağız. Test daha çok sayıda şüpheliye vakit kaybı olmadan uygulanacak.

- Umreden gelen vatandaşlarımızı gözleme aldık. Muhtemelen 7'nci veya 8'inci gün taramadan geçirilecek.

- 184 Sabim Hattı sayesinde mümkün olduğu kadar halkımızın evlerinden çıkmamalarını istemiş olacağız.

- Yasak ülkelere 6 ülke daha ilave edilmiş oldu. İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve BAE ile uçuşlar yasaklanmış olacakç. Böylece uçuş yasağı uyguladığımız ülke sayısı 20 oldu.

- Pozitif çıkan yeni vakalarımız oldu, bu akşam rakamı açıklamış olacağım.

- Şu ana kadar herhangi bir can kaybı olmadı. Bu, olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü solunum sıkıntısı olan hastalarımız var.

- Biz ne kadar bu dönemde yapılması gerekenleri yapma noktasında hassas davranırsak bu 1,5-2 aylık zamanın bu salgını aşmak için çok önemli olduğunu söylüyoruz.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin