Kızılay, Ensar Vakfı'na milyonlarca dolar akıtmış, Daha bitmedi


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Kızılay, Ensar Vakfı'na milyonlarca dolar akıtmış, Daha bitmedi

Deprem gecesinde 10 TL bağış isteyen Kızılay'da yeni skandal.. Vatandaşlardan toplanan bağışlarla çeşitli vakıflara para aktardığı iddiası ile gündeme gelen Kızılay’ın, Başkent GAZ tarafından yapılan bağışı, yatılı kurslarında 50 den fazla küçük yaşta çocuğa istismar olaylarıyla gündeme gelen, yönetim kurulunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal ve kızı Sümeyye Erdoğan'ın da olduğu Ensar Vakfı’na aktardığı ortaya çıktı. Ortaya çıkan rakamlar yaklaşık 8 milyon dolar(47.6 milyon TL)... Öte yandan Kızılay ile yeni bir skandal daha gündeme geldi. Hürriyet'ten İsmail Saymaz, Kızılay'ın, MÜSİAT'tan 110 bin TL Aylık, yıllık 1 milyon 320 bin TL kira bedeli ile havuzlu lüks bir konut kiraladığını yazdı.

Takip Et

Gazzetta9'dan Celal Eren Çelik’in haberine göre; Kızılay Başkent GAZ tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarının Ensar Vakfı’na aktarılması noktasında kendisine Başkent GAZ tarafından muvaffakat verildiği ve Başkent GAZ’ın bu doğrultuda 29.12.2017 tarihli ve altında dönemin Başkent GAZ Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve Başkent GAZ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun imzası ile gönderilen belge ile Kızılay’a tam 8 milyon Dolar bağışladığı ortaya çıktı.

Kızılay, Ensar Vakfı'na milyonlarca dolar akıtmış, Daha bitmedi
Kızılay, Ensar Vakfı'na milyonlarca dolar akıtmış, Daha bitmedi

YAKLAŞIK 8 MİLYON DOLAR KIZILAY’DAN ENSAR’A
Tabii iş sadece bağış olarak kalsa gayet normal ama Başkent GAZ tarafından Kızılay’a gönderilen belgede Başkent GAZ’ın Türk Kızılay’ın hesaplarında 27.12.2017 tarihinde 8 milyon Dolar aktardığını belirtilirken yatırılan 8 milyon Dolar’ın sadece 75 bin Dolar’ının Kızılay faaliyetlerinde kullanılmasına, geriye kalan 7 milyon 925 bin Dolar’ın ise Türk Kızılayı ile Ensar Vakfı arasında yapılacak protokol kapsamında yurt inşaatında kullanılmasına muvafakat edildiği belirtildi.

Kızılay, Ensar Vakfı'na milyonlarca dolar akıtmış, Bitmedi
Kızılay, Ensar Vakfı'na milyonlarca dolar akıtmış, Bitmedi

Belgede “…Bu amaçla belirtilen tutarın (7 milyon 925 bin dolar) Ensar Vakfı hesaplarına aktarılması,ve yurt inşaatı sürecine ilişkin olarak derneğin izin hukuki,mali ve idari hiç bir sorumluluğunun olmayacağını kabul ve taahhüt ederiz” ifadelerine yer verildi…

Böylece Kızılay üzerinden Başkent GAZ’ın Ensar Vakfı’na mali destek sağlamış olduğu da ortaya çıktı.

Kızılay, Ensar Vakfı'na milyonlarca dolar akıtmış, Bitmedi
Kızılay, Ensar Vakfı'na milyonlarca dolar akıtmış, Bitmedi

KIZILAY “VERGİ”CENNETİ
Son yapılan düzenleme ile birlikte Kızılay’a yapılan tüm bağışlar  vergiden düşebiliyor.

Yani AKP’ye yakınlığı ile bilinen Torunlar GYO’nun satın aldığı Başkent GAZ 8 milyon TL’yi önce Kızılay a yatırarak vergiden düşüyor.Arkasından ise paranın Kızılay’ın hesabında 75 bin doları kalacak şekilde 7 milyon 925 bin Dolar tutarındaki kısmının Kızılay hesabından asıl amaçlanan yere yani Ensar Vakfı’na aktarılması için muvafakat vermiş oluyor.

Böylece hem Başkent GAZ’ın sahibi Torunlar GYO 8 milyon Dolar vergiden düşüyor, hem de Ensar Vakfı’na mali kaynak aktarımı sağlanmış oluyor.

Öte yandan paranın ilk olarak aktarıldığı Kızılay’ın tüzüğündeki tanımlanan görev ve sorumluluk alanlarında “Cami,yurt yaptırmak” gibi bir görev tanımlaması bulunmuyor. Bu nedenle belgeden Ensar Vakfı ile Kızılay arasında yapıldığı anlaşılan “Yurt yaptırma” protokolü Kızılay’ın görev ve sorumluluk alanı dışında kalıyor…

Kızılay, Ensar Vakfı'na milyonlarca dolar akıtmış, Bitmedi
Kızılay, Ensar Vakfı'na milyonlarca dolar akıtmış, Bitmedi

BİR SKANDAL DAHA: HAVUZLU LÜKS KONUTA AYLIK 110 BİN TL KİRA

Kızılay’ın ayrıca İstanbul Sütlüce’de bulunan binasını iktidara yakın iş adamları derneği MÜSİAD’tan kiraladığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili Hürriyet gazetesi muhabiri İsmail Saymaz, sosyal medya hesabından, “Kızılay, bugün İstanbul Sütlüce’de bulunan binasını MÜSİAD’dan kiraladı. Kızılay, havuzlu bu konut için ayda 110 bin TL, yılda 1 milyon 320 bin TL ödüyor” diye mesaj yazdı ve kira sözleşmesini paylaştı.

KIZILAY AÇIKLAMA YAPTI "HABER VE İDDİALAR TESCİLLENDİ"

Kızılay Bağış Yönetimi Direktörlüğü, haberi yazan Celal Eren Çelik'e gönderdiği elektronik posta ile açıklama yaptı. Kızılay açıklamada söz konusu iddiaların doğruluğunu kabul etti. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

"Söz konusu haberde adı geçen hayırsever firma, Kızılay'a bağışta bulunmuş ve şart olarak eğitim hizmetlerine destek vermek amacıyla öğrenci yurdu yapılmak üzere habere konu olan vakfa aktarılmasını istemiştir. Kızılay da bu şartı, bağışçının istekleri doğrultusunda yerine getirmiştir. Hayırsever vatandaşlarımız ve duyarlı şirketlerimiz, Kızılay'a doğrudan bağış yapıp herhangi bir şart öne sürmedikleri gibi, bazı bağışlarını da bazı faaliyetlerde kullanma şartı ile yapmaktadırlar. Kızılay'ın resmi internet sayfasına girildiğinde onlarca şartlı bağış hesabı olduğu görülecektir. Kimi firmalar bağışlarıyla sadece tekerlekli sandalye alınması kimi firmalar da su kuyuları açılmasını istemektedir."

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin