Kılıçdaroğlu'ndan CNN Türk açıklaması, İşte İbret dersi


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Kılıçdaroğlu'ndan CNN Türk açıklaması, İşte İbret dersi

CHP’nin CNN Türk’ü boykot etme kararı ile ilgili ilk açıklamayı yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “tartışma programlarında CHP’lilere nasıl tuzak kurabiliriz diye özel bir yayın politikası izlendiğine tanık olduk” açıklamasında bulundu. Öte yandan dün başlayan boykotun ardından kanalın sosyal medyadaki takipçi sayısı yaklaşık 2 milyondan fazla kişi azaldı. CNN Türk'ün Facebook, Twitter gibi platformalardaki takipçilerinin çoğunluğunun da bot hesap(sahte) olduğu görüldü..

Takip Et

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kafa Radyo programında CNN Türk’ü boykot etme kararı ile ilgili ilk kez konuştu.

CNN Türk’e boykot karanının medya özgürlüğüne aykırı olduğu eleştirilerini yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Çıkmama kararı aldık. Biz CNN’i ele geçirelim. Yandaşlar satın alsın, bizim istediğimiz gibi yayın yapsın demiyoruz. Bazı gazetelere reklam verilmiyor, bu ilk kez bu dönemde yaşandı” şeklinde konuştu.

“A HABER TARZI YAYIN YAPMASINI KABUL ETMİYORUZ”
Eleştirilere açık olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Bu bizimle ilgili eleştirel haber yapılmasına tahammülsüzlük değil ama CNN Türk’ün tarafsız yayın yapıyormuş gibi yaparak A Haber tarzı yayın yapmasını kabul etmiyoruz. Niye böyle yayın yapıyorsunuz demiyoruz ama biz çıkmıyoruz” dedi.

“CHP’LİLERE NASIL TUZAK KURABİLİRİZ DİYE…”
Kılıçdaroğlu, CNN Türk’ün CHP karşı boykota neden olan yaklaşımının yerel seçim sürecinde başladığını ve bunu anlayışla karşıladıklarını belirterek, “Ama tartışma programlarında CHP’lilere nasıl tuzak kurabiliriz diye özel bir yayın politikası izlendiğine tanık olduk” dedi.

‘HALK TV’DE CHP ELEŞTİRİLİYOR’
Kılıçdaroğlu, “İktidar da Halk TV’yi izlemeyin derse ne olacak?” sorusuna ise, “Halk TV de bizim değil. Orada da CHP eleştiriliyor. Ancak objektif yayın yapmaya çalışan gazetelerin Basın İlan Kurumu eliyle ilanlarının kesilmesi bu iktidar döneminde oldu” diye konuştu.

“SAADET PARTİSİ’NİN MİTİNGİNE KATILACAĞIZ”
CHP lideri, Saadet Partisi’nin pazar günü yapacağı Kudüs mitingine katılacaklarını da açıkladı.

CNN TÜRK İZLEMİYORUZ

CNN TÜRK’ü izlemiyoruz” başlıklı kampanya sonrası reytingler merak ediliyordu.

Kılıçdaroğlu'ndan CNN Türk açıklaması, İşte İbret dersi
Kılıçdaroğlu'ndan CNN Türk açıklaması, İşte İbret dersi

Gercek Gündem'in haberine göre, CHP'nin boykotunun ilk etkisi ‘Prime Time’ olarak adlandırılan saat 20.00 ve sonrasında görüldü. Önceki günlerde HABERTÜRK TV ile hemen hemen aynı izlenme oranlarını yakalayan CNN Türk, dün gece bu orana erişemedi.

HABERTÜRK TV dün gece Prime Time’da ABC1 + grubunda 0,86 alırken, CNN Türk ise 0,47’de kaldı. Bu da CNN Türk’ün izleyicilerinin neredeyse yarısını kaybettiğini gösteriyor.

Öte yandan, HABERTÜRK’ün totalde, yani günün toplamında 1,5 CNN TÜRK’ün ise 1 Reyting aldığı görüldü.

Kılıçdaroğlu'ndan CNN Türk açıklaması, İşte İbret dersi
Kılıçdaroğlu'ndan CNN Türk açıklaması, İşte İbret dersi

İBRET DERSİ
Boykotun ardından CNN Türk'ün reytinglerindeki dramatik düşüşü duayen gazeteci Uğur Dündar, ‘İbret dersi’  olarak paylaştı. Uğur Dündar, Twitter’dan,  “Dün geceki reyting tablosu gelecekte gazetecilik-televizyonculuk okullarında ibret dersi olarak okutulacak. Ve denilecek ki; ‘Bir yayın kuruluşu asli görevi olan toplumun gerçekleri öğrenme hakkı yerine güç odaklarına hizmet ederse, tutunamaz, tıpkı CNNTURK gibi çakılır!..'” paylaşımını yaptı.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin