Kılıçdaroğlu: Bahçeli, 'AKP'ye destek vermiyorum' diyebilir


yayincilar/haber-oku/haber-okux60.jpg Kaynak: Haber Oku
Kılıçdaroğlu: Bahçeli, 'AKP'ye destek vermiyorum' diyebilir

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ” 2023 yani Cumhuriyet’in 100’üncü yılında biz bu ülkede halkımıza söz verdik Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandıracağız.” dedi. Öte yandan Devlet Bahçeli’nin artık AKP’ye destek veremeyebileceğini, benzer bir kararı Ecevit döneminde de aldığını söyleyen Kılıçdaroğlu ‘Bu nedenle erken seçime gidilebilir’ dedi.

Takip Et

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, VOA Türkçe’den Yıldız Yazıcıoğlu ve Murat Karabulut’un sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, mevcut ve raftan indirilecek yasal değişikliklerin nereye ilerlediği, olası bir erken seçim, nasıl bir Cumhurbaşkanlığı adayı çıkarmak istediklerini, Bahçeli’ye ilişkin görüşünü, CHP’nin parti içi gelişmeleri, genel başkanlığı bırakıp bırakmayacağı gibi pek çok konudaki soruya bir cevap verdi.

Kılıçdaroğlu: Bahçeli, 'AKP'ye destek vermiyorum' diyebilir
Kılıçdaroğlu: Halkımıza söz verdik, Her şeyimizle erken seçime hazırız, Cumhuriyetimizin 100. Yılını Demokrasi ile taçlandırcağız

Tek Adam Parti Devleti’nde erken seçime Erdoğan karar verecektir, biz erkene de hazırız

VOA: Sizce seçim planlanan 2023 yılında mı olacak yoksa bir erken seçim öngörüyor musunuz? CHP, bu erken seçime hazır mı?

"HER ŞEYİMİZ HAZIR"

- Kılıçdaroğlu: Şu andan itibaren daha doğrusu yerel seçimlerden sonra biz genel seçimler için bütün hazırlıklarımızı yapmış durumdayız. Her şeyimiz hazır. Belki bir seçim bildirgesi hazırlanacak ama onun da bütün alt parametreleri hazırlanmış vaziyette.

"O KİŞİ DE MALUM ERDOĞAN"

- Biz olası bir baskın seçime de zamanında yapılacak bir seçime de hazır olan bir partiyiz. Bunun altını özellikle çizmek isterim. Erken seçim olur mu? “Tek Adam Parti Devleti”nin olduğu bir rejimde doğal olarak seçime bir kişi karar verir. O kişi de malum Erdoğan…

- Erdoğan “Erken seçime gidiyoruz” dedikten sonra parlamentodaki AK Parti ve MHP “evet” diyecektir ve dolayısıyla erken seçim kararı alınacaktır. Erken seçim kararını yasal olarak parlamento yani TBMM’nin alması gerekiyorsa da vesayet altında olması, Erdoğan’ın vesayeti altında olması nedeniyle kararı Erdoğan verecektir.

MHP olumsuz tabloya ortak olmazsa erken seçime gidebilir, Bahçeli daha önce bunu yaptı

Burada bir başka tablo ortaya çıkabilir. Gelişen bütün olumsuz tabloya MHP ortak olmak istemeyebilir. O nedenle “Ben (Bahçeli/MHP) artık destek vermiyorum parlamentoda” diyebilir. O zaman Erdoğan zorunlu olarak erken seçime gitmek durumunda kalabilir.

Kılıçdaroğlu: Bahçeli, 'AKP'ye destek vermiyorum' diyebilir
Kılıçdaroğlu: Bahçeli, AKP'ye olan desteğini çekebilir, erken seçime gidilebilir daha önce de yaşanmıştı.

VOA: Bahçeli sizce böyle bir hamle yapar mı?

- Kılıçdaroğlu: Bahçeli her zaman yapabilir. Bahçeli daha önce de bazı hamleler yaptı. Örneğin (7 Haziran 2015) seçimlerden sonra hemen açıklama yapmıştı: “Derhal bir erken seçime gitmeliyiz” diye.

"BAHÇELİ DAHA ÖNCE DE YAPMIŞTI"

- Sonra Türkiye’de bir dizi terör saldırısı oldu ve AK Parti yüzde 49 oy aldı Sayın Davutoğlu o dönemde. Ecevit Hükümeti döneminde de bütün önemli kararlar ekonomik açıdan alınmıştı. Tam o kararların olumlu sonuçları alınacakken yine Bahçeli bir erken seçim kararı aldı ve erken seçime gidildi.

- Dolayısıyla Bahçeli bu süreçte böyle bir kararı alabilir. Kuşkusuz bu tamamen bizim dışımızda. Sayın Bahçeli’nin alacağı karar demokratik olarak ya erken seçime gidilmesi kapısını açabilir ya da tam tersine Erdoğan’ın tercihine uygun olarak Erdoğan’ın uygun göreceği bir zaman dilimi içinde bir seçim gerçekleşebilir.

Kaynak: Haber Oku

Youtube Kanalımızı Takip Edin